Virokracie
Je nesporné, že se do budoucnosti České republiky významně propíše právě probíhající a velice jemně řečeno trochu nezvládnutá pandemie nemoci covid-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru. Covid se do dalších osudů našeho státu vpíjí společensky i ekonomicky, úplně nejdřív to ale udělá politicky.
Když jsme si s doktorem Gregorem povídali naposled, říkal nám, že v Česku mají krajské volby tu zvláštnost, že je mohou vyhrávat, nebo naopak prohrávat, i celostátní témata, kterým právě pandemie koronaviru bezpochyby je. “Od té doby se nicméně změnila nálada ve společnosti a vývoj pandemie,” upozorňuje politolog. Ještě pár týdnů nazpátek se opozice neměla k tomu, aby využila kritizování vládní zdravotnické politiky pro svou potřebu. “Teď by kritizovat chtěla, ale veškerý mediální prostor je vyplňován stále se měnícími opatřením a vyjádřeními členů Babišova kabinetu.”
To, jestli elektorát vnímá vládní opatření jako dostatečná, nedostatečná nebo dokonce přehnaná, se tak pravděpodobně objeví na tom, jak se zadaří ve volbách hnutí ANO. “Do značné míry bude důležité, jak voliči ANO budou vnímat změnu na postu ministra zdravotnictví a působení Romana Prymuly,” vysvětluje doktor Gregor. “Dosazení nového ministra zdravotnictví pomohlo vládě deklarovat, že nesedí se založenýma rukama. Navíc tento krok umožnil Babišovi vše špatné svést na Vojtěcha, byť to byl právě Babiš, který sám aktivně řadu preventivních opatření sabotoval,” dodává politolog. “Pokud se Babišovi podaří voliče přesvědčit, že má díky této změně situaci pod kontrolou, podpora ANO zůstane stejná. Nicméně, i pokud se vládě podaří virus zvládnout, neočekával bych nějaký větší růst, neboť společnost je v názoru na Babiše polarizovaná. Ostatně ani po jarním zvládnutí situace ANO preference nijak významně nevzrostly, na rozdíl od vládních stran v jiných zemích,” míní politolog.
Kdo potřebuje senát?
ANO se nicméně na vládnoucí stranu chová z vlastně pochopitelných trochu netradičně. Už jejich kampaň byla podivná, jednak byla velice, hmm… kreativní s čísly a jednak do ní strana neinvestovala tolik, kolik mohla. Předpokládá se, že Andrej Babiš si nedává moc velké naděje při volbě do senátu. “Vidět můžeme trend, kdy ANO si uvědomuje, že v senátních volbách nebývá příliš úspěšné, takže letos nemá kandidáty ani ve všech obvodech,” vysvětluje doktor Gregor. “Což je u vládnoucí politické strany s preferencemi okolo 30 % nebývalé. Lze očekávat, že uspějí kandidáti opozičních stran či nezávislých uskupení. Ale senátní volby jsou i díky nízké volební účasti těžko predikovatelné. Takže zda si například ODS udrží post předsedy Senátu, to těžko hádat.”
Nakonec ale můžeme hovořit o štěstí, že nějaké volby vůbec máme, dlouho se spekulovalo tom, že se volby odloží. A teď se samozřejmě na sociálních sítích řeší, že vyhlášení nouzového stavu připadlo těsně za volby z politických důvodů. “Tvrdit, že tento krok byl záměrný a přijat s ohledem na volby, by ode mě bylo spekulací,” říká doktor Gregor a pokračuje: "Ale vláda rozhodně neudělala nic, aby rozptýlila pochybnosti. Nedivím se ale, že to tak spousta lidí vnímá.”
No, a teď už je to na vás. Běžte oslavit svátek demokracie.