fb pixel
Vyhledávání

Vlastenecký souboj o 10 % voličů: Útočení Okamury na Klause je jen projevem strachu o koryto ve Sněmovně

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Vypadá to, že Tomio Okamura má nový terč. Zatímco před minulými volbami se celá SPD otírala o Piráty a „sluníčkářskou“ ČSSD, nyní našla svého třídního nepřítele v hnutí Trikolóra Václava Klause mladšího. Obě strany totiž cílí na podobnou skupinu obyvatel. A vzhledem k tomu, že obrana je nejlepší útok, rozhodl se Tomio na Klause ml. zaútočit kvůli názorům na EU.

Martin Miko
Martin Miko 4.7.2020, 14:00

Vlastenecký spor bez vítěze

Český politický rybníček nás nikdy nepřestane udivovat. Když jsme na konci loňského roku psali o tom, že podle průzkumů bere hnutí Trikolóra voliče primárně voličům SPD, na což se Tomio ihned rozhodl obvinit Václava Klause mladšího z příchodu migrantů, netušili jsme, že celý spor bude gradovat do bizarních rozměrů. Říká se, že když se dva hádají, tak se třetí směje, čehož jsme v posledních dnech svědky. V tomto případě se směje spíš opozice a zároveň si mnou ruce vládnoucí strany, protože není pozornost zaměřena primárně na ně.

I když to při vzniku hnutí Trikolóra vypadalo tak, že Václav Klaus mladší se svým novým týmem bude mířit do Poslanecké sněmovny, tak červnový volební průzkum STEM ukázal, že tomu tak úplně není. Zatímco SPD byla v rámci průzkumu na 6,5 %, tak Trikolóra by urvala pouhá 3,5 %. Když se podíváme na výsledky voleb do Poslanecké sněmovny v roce 2017, zjistíme, že SPD tehdy získala 10,64 % hlasů, takže si snadno dopočítáme, kam se Tomiovy voliči rozhodli utéct. Ne nadarmo se mezi lidmi říká, že Trikolóra je SPD pro bystřejší jedince.

Tomio Okamura samozřejmě úbytek voličů SPD pociťuje a moc dobře ví, že je to právě Václav Klaus mladší, kdo mu „krade“ hlasy. Proto se také snaží jednat na sociálních sítích. V pondělí na nich zaútočil v rámci tématu vystoupení z EU. Rozhodl se použít citát, ve kterém Václav Klaus mladší řekl, že by bylo dětinské vystoupit z Evropské unie, protože ji lze reformovat. Pak Tomio přirovnal Trikolóru k pro-unijní ODS. „Hnutí SPD jasně prosazuje – na rozdíl od Trikolóry – referendum o našem členství v EU a vystoupení z Evropské unie. Pokud z EU nevystoupíme, Brusel zničí náš národ imigrací a sluníčkářským neomarxismem. Nezodpovědné a dětinské je v EU zůstat. Vlastenci, kteří chtějí suverenitu našeho státu, volí SPD,“ vzkázal Okamura svým fanouškům na Facebooku. Předseda SPD se nebojí své příznivce balamutit tím, jak by pro Česko bylo výhodné, kdyby vystoupila z EU, i když přitom sám moc dobře ví, že je to nesmysl. Potřebuje jen držet své voliče v jistotě, že za jejich názorem někdo stojí. Je to klasický styl populismu, který okoukal od svých zahraničních kolegy typu Salvini, Wilders nebo Marine Le Pen, kteří razí podobný druh politiky už dlouhá léta.

Václav Klaus mladší si je samozřejmě Okamurovy taktiky velmi dobře vědom, ale zároveň asi tak trochu tuší, že to jeho voličům vysvětlit nejde. Jen si vzpomeňme na aféru s českým teroristou Baldou, který fandil SPD a pak kácel stromy pod vlaky. Voliči SPD ani po této aféře Okamuru nezavrhli. Přesto se mladý Klaus k Okamurovu hejtu vyjádřil v příspěvku poměrně upřímně. „Věrným spojencem EU u nás je japonský podnikatel Tomio Okamura. Protože kdybychom v ní nebyli – ztratil by zdroj obživy (v politice). Stačí mu 10 %, nechce žádnou změnu, proto jako jeden z mála poslanců SPD nehlasoval s námi pro vypovězení Lisabonské smlouvy. V této strategii mu teď nějak (čertvíproč) nejvíc vadí Trikolóra – tak místo, aby útočil na českou pátou kolonu – útočí na nás,“ napsal na svůj Facebook Václav Klaus mladší a zároveň dodal, že se tím nechce více zabývat.

Taktiku a vypočítavost Tomia Okamury vidí tedy v podstatě všichni až na jeho voliče. Tímto způsobem samozřejmě můžeme hovořit v zásadě o každé straně, ale s tím rozdílem, že Tomio to dělá nejvíc pudově a bohužel mu to vychází. Nejhorší na tom všem celé je, že za oba tyto politiky komunikují s veřejností jiné osoby nebo rovnou celé agentury. Vše se provalilo letos v lednu, když chyba na Facebooku prozradila profily, které spravují fanouškovské stránky. O Facebook šéfa SPD se starali hned 3 lidé. Konkrétně šlo o Al Kadlčkovou, Tomáše Komoru a Lukáše Petříka, který je zároveň šéfredaktorem dezinformačního webu Euportal. O Klausův profil se pro změnu staral Dan Štěpánek. V případě, že to takto funguje i nadále, tak se vlastně nehádají politici, ale najatí lidé, kteří se rozhodují na základě statistik a volebních průzkumů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články