Po polibku se zvýší produkce slinných a hlenových žláz. Eskymáci, kteří ho nahrazují třením nosů, ho proto označují za nesmyslné ‚pojídání slin‘.
Proč (nejen) zamilovaní lidé tuhle divnou věc vlastně chtějí? Až donedávna na to byly čtyři teorie.
Teorie první
Líbání je evoluční vzpomínkou na naše dávné opičí matky, které potomky krmí předžvýkanou stravou.
Teorie druhá
Líbání je projevem důvěry, který snižuje napětí mezi partnery a také posiluje jejich vzájemné sociální vazby.
Teorie třetí
Líbání je regrese do období těsně po narození, kdy byla ústa při kojení naší první erotogenní zónou a základním zdrojem slasti.
Teorie čtvrtá
Líbáním zjišťujeme, jestli je s námi potenciální sexuální partner geneticky a imunitně kompatibilní.
Zastánci této teorie dokonce tvrdí, že se muži líbají raději než ženy. Ty totiž mají mnohem citlivější čich, takže jim ke genetickému ‚prověření‘ cizího muže stačí jen jeho vůně. Muž ale tak dobrý nos nemá. Aby si ověřil, jestli je žena zdravá a plodná, musí ji nejdřív ‚ochutnat‘.
Při polibku si partneři kromě čichových a chuťových informací vymění i miliardy bakterií a virů. Jen namátkou se tak může přenášet opar, meningitida (zánět mozku), žloutenka, mononukleóza, hnisavá angína… Kvůli riziku nákazy se zdá, že líbání je evoluční nevýhodou. Teď se ale ukazuje, že je to asi opačně.
Vědci z univerzity v britském Leedsu přišli s pátou teorií líbání, podle které jde o druh očkování. Až 50 % dospělých v sobě nosí cytomegalovirus, který často ‚spí‘ ve slinných žlázách. Jestliže nemáte slabou imunitu, nic vám neudělá.
Průšvih ale je, když se těhotná žena nakazí novým kmenem cytomegaloviru, proti kterému nemá protilátky. ‚Vetřelec‘ pak často napadá plod, u něhož vyvolá vrozené poškození.
Pokud se ale žena s partnerem dost dlouho před otěhotněním líbá, nakazí se dřív, protilátky se u ní vytvoří, a dítě není ohroženo. Tak, a teď konečně víte, proč vám na prvním rande většinou dovolí jen pusu… Otázka ale je, kde?
A tady máte 11 nejlepších míst pro nekonečné líbání.