To, o čem se v posledních dnech hojně diskutovalo dnes zaznělo z úst ministra zdravotnictví nahlas. Se začátkem školního roku si opět nasadíme roušky. „Změna bude platit ve všech prostředcích veřejné dopravy v České republice včetně meziměstských spojů. Stejně tak bude povinnost nosit roušku ve vnitřních prostorách, to znamená obchody, obchodní centra, pošty, úřady a vnitřní akce bez ohledu na počet účastníků,“ řekl Adam Vojtěch. „Považujeme to za preventivní opatření vzhledem k tomu, že nás čeká asi složitý podzim a od 1. 9. lze čekat vysokou sociální interakce v rámci společnosti,“ dodal. Povinnost se týká i společných prostor ve školách, nikoli však jednotlivých tříd. Přesné detaily bude ministerstvo ještě řešit. Nadále budou také platit i omezení týkající se počtu osob na hromadných akcích. Venku bude moci být maximálně 1000 osob, uvnitř 500.
Další novinkou je také délka karantény. Karanténa i izolace u nakažených bez příznaků se mění ze 14 na 10 dní. Z izolace se bude dál propouštět bez testu, s výjimkou zdravotníků a pracovníků v sociálních službách. „Karanténa bude zkrácena na 10 dní, a to od doby posledního kontaktu s nakaženou osobou. Hygienik to ale může nicméně prodloužit,” sdělil ministr.
Ministerstvo zdravotnictví také aktualizovalo mapu stupňů pohotovosti podle míry rizika nákazy COVID-19. Stupně pohotovosti vyplývají z aktuální epidemiologické situace. Okresy ČR jsou aktuálně převážně bílé, tedy se zanedbatelným rizikem, Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené, bez rizika komunitního přenosu, ale s výskytem lokálních ohnisek. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě.
Většina okresů spadá po minulém týdnu pod bílou barvu, s minimálním rizikem nákazy. Do zelené barvy, která značí výskyt nákazy bez komunitního přenosu ČR, pak spadají 2 okresy, a sice Praha a Frýdek-Místek. Aktuálně nejvyšší počet osob s covid-19 na 100 tisíc obyvatel je ve Frýdku-Místku (244,1 na 100 tisíc), Praha má počet nižší (107,5 na 100 tisíc). Nejvyšší počet nově diagnostikovaných za posledních 7 dní na 100 tisíc obyvatel zaznamenal opět Frýdek-Místek (60,1 na 100 tisíc), Praha méně (34,8 na 100 tisíc).
„Situace v ČR je celkově stabilizovaná a bez komunitního přenosu. Lokální ohniska nákazy jsou tvořená z velké části bezpříznakovými případy nebo pacienty s mírným průběhem onemocnění. V lokalitách se zvýšeným výskytem nákazy je situace pod kontrolou, nedochází k zásahu zranitelných skupin obyvatel, nerostou počty hospitalizovaných. Nikde není stanovený druhý a třetí stupeň rizika, pouze Praha a Frýdek-Místek zůstávají zelené. Situaci permanentně monitorujeme a vyhodnocujeme případná opatření,“ uvedla ve zprávě hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová.
Hlavní město Praha zůstává nadále zařazeno mezi okresy ve stupni pohotovosti I, a to z důvodu relativně vysoké 7denní kumulativní incidence na 100 000 obyvatel a neklesajícímu počtu diagnostikovaných v průběhu týdne. Jelikož rizikové trendy neeskalují a není patrný trend v nárůstu rizika pro zranitelné skupiny obyvatel, byl pro Prahu vydán stupeň pohotovosti I.
Epidemiologická situace v Moravskoslezském kraji se celkově stabilizovala a epidemiologické ukazatele mají klesající tendenci. Okresu Frýdek -Místek se vrátil k denním diagnostickým záchytům pod 20. Karvinsko je stabilizované zcela, vykazuje pouze jednotkové sporadické denní záchyty.