fb pixel
Vyhledávání

Zaniklá sídla: vesnice a města duchů. Přestaly existovat po tragické události

Byšičky
Zdroj: Wikimedia Commons/ Zp, CC BY-SA 3.0

Příběhy dávno neexistujících míst vždy lákají. Umožňují nám prožít historii znovu. V tomto článku se podíváme na sídla, která lidé opustili, nebo byli i s nimi zničeni.

Václav Adamus
Václav Adamus 2.3.2022, 02:29

V českých dějinách existuje nespočet tragických událostí, které změnily místopis krajiny. Z nedávných jmenujme vyvraždění a zničení Lidic a Ležáků. Takové počínání nebylo ničím výjimečným například za husitských válek. Také za třicetileté války byla naše krajina totálně zničena. Zabito bylo tolik lidí, že jedna třetina půdy v českých zemích ležela po doznění bojů ladem.

Byšičky u Lázní Bělohrad

Z obce Byšičky (blízko Lázní Bělohrad) zůstal jen opuštěný kostel (sv. Petra a Pavla) se hřbitovem. Traduje se, že se vesnice propadla do země. Není tomu tak, zmizela z mapy za již zmíněné třicetileté války. Byšičky jsou jedno z míst, kde by se mohl odehrávat děj Erbenovy Svatební košile o umrlci, který vstane z hrobu a chce unést svou milou. Zajímavý je kámen, jenž leží hned vedle vchodu do kostela. Na místě měla stát keltská (pohanská) svatyně (kostely se schválně stavěly v místě keltských svatyň). Katolická církev tvrdí, že otisk v kameni je dlaň sv. Petra. Kámen však ve skutečnosti sloužil k pohanským rituálům – do prohlubně se lila tekutina (někdy i krev). Tyto kameny jsou běžně k vidění na keltských archeologických nalezištích. Místo má magickou atmosféru a stojí za navštívení.

Vyvraždění vesnice Konůvky

Nachází se v Jihomoravském kraji v okrese Vyškov. První záznam o existenci obce pochází z roku 1365. Vesnice změnila za dobu své existence několikrát jméno (Kunovice, Kunůvky, Kunovičky). Vesnicí procházela obchodní stezka, vedoucí přes Ždánický les. Kde je obchodní stezka, jsou i lapkové. Byli to vlastně předchůdci dnešních mafiánů – ti měli krytí v politice, lapky kryli šlechtici za podíl na kořisti. Ti si udělali v Konůvkách svůj hlavní štáb. Místní z nich měli strach, takže raději dělali, co jim přikázali. Jak ale vesnice zanikla? Poslední zmínka o ní je z roku 1481, poté jako kdyby přestala existovat. Podle historiků a archeologů ves zanikla během husitských válek a byla vypálena. Jisté je, že nikdo nepřežil – o zániku vesnice se nedochovala ani pověst.

Leskovice

Ve školách se učí o osudu Lidic a Ležáků. Je však smutné, že se mluví pouze o těchto dvou. Nacisté po celé Evropě vypálili na stovky vesnic. U nás jich bylo vypáleno 12. Příběh Leskovic je jedním z nich. Obec měla dlouhou historii – první písemná zmínka o ní se datuje do roku 1379. V květnu 1945 však byla nacisty vypálena, a tedy srovnána se zemí. Ale nepředbíhejme. Dne 5. května dochází do Leskovic zpráva, že se v nedalekém Pacově povedlo odzbrojit místní vojenskou posádku a že mají v Leskovicích udělat to samé. V oné době je ubytován v Leskovicích oddíl, který má na starost ochranu železnice čítající 49 mužů. Když za nimi leskovičtí přijdou, nechají se odzbrojit. Rádi vymění zbroj za jídlo (zásobování bylo nefunkční). Jediný, s kým se perou je velitel, ale i toho přemůžou.

Rozmístí hlídky na všechny cesty vedoucí do vesnice a odzbrojují projíždějící. Jen jedno vozidlo se nedá – posádka střílí a podaří se mu projet. Je možné, že právě posádka iniciovala pozdější masakr? K lesu přijíždějí armádní náklaďáky plné vojáků. Až do noci probíhají přestřelky. Leskovičtí se nechtějí nechat dát. Zničehonic se Němci stáhnou a odjedou. Mnoho obyvatel je schováno v lesích. Postupně se vracejí a zjišťují, co se stalo. Němečtí vojáci se ovšem vrátí, poučeni z chyb z minulého dne. Vesnici obklíčí, tentokrát jednotky SS vedené SS-Hauptsturmführer Walterem Hauckem. Všechny domy mají být vypáleny a všichni obyvatelé postříleni. A tak se také stane. Celkem je zastřeleno a upáleno 25 lidí.

ZDROJE:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Leskovice

Děsivá místa: VYPÁLENÁ VESNICE - Leskovice

https://cs.wikipedia.org/wiki/Konůvky

Badatele.net: Prokletá místa: Zmizelá města duchů

Podobné články

Doporučujeme

Další články