fb pixel
Vyhledávání

Zatčení nejmocnějšího narkobarona světa: El Chapo patřil mezi 50 nejbohatších lidí planety, do vězení ho dostal signál z telefonu BlackBerry

Zdroj: Ted Psahos - https://www.ice.gov/news/releases/joaquin-el-chapo-guzman-loera-appear-brooklyn-federal-court-allegations-leading, Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55186034

Dne 22. února roku 2014 byl jeden z nejhledanějších zločinců světa, Joaquín „El Chapo“ („Prcek“) Guzmán Loera, šéf kartelu Sinaloa, největší světové organizace obchodující s drogami, zajat a zatčen ve společné americko-mexické operaci v Mazatlánu v Mexiku poté, co více než deset let unikal orgánům činným v trestním řízení.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 24.2.2024, 09:14

Prcek Guzmán

Guzmán byl cílem mezinárodního honu od roku 2001, kdy utekl z mexického vězení, kde si odpykával 20letý trest. Guzmánova nepolapitelnost byla oslavována v „narcocorridos“, mexických baladách oslavujících obchod s drogami, zatímco na takových místech, jako je Chicago, kam jeho kartel dodával většinu narkotik prodávaných ve městě, byl prohlášen za veřejného nepřítele č. 1.

Guzmán se narodil do chudoby v 50. letech ve státě Sinaloa na západě Mexika a ve třetí třídě opustil školu. Jako mladý muž se zapojil do obchodu s drogami a koncem 80. let začal hromadit vlastní moc jako překupník. V roce 1993 se konkurenční obchodníci s drogami pokusili Guzmána zavraždit na mexickém letišti, ale místo toho zabili římskokatolického kardinála, kterého si s ním spletli.

Brzy nato byl Guzmán zatčen v Guatemale a poté se vrátil do Mexika, kde byl usvědčen a odsouzen k 20 letům za mřížemi za obchodování s drogami, úplatkářství a spiknutí. Zatímco byl Guzmán zavřený v přísně střežené věznici v mexickém státě Jalisco, pokračoval v řízení svého zločinného podniku zpoza mříží. Poté, v lednu 2001, ze zařízení utekl.

Signál z BlackBerry

V následujících letech se Guzmán skrýval v horách Sinaloa a dalších částech Mexika a používal násilí, úplatky a velkou síť informátorů k tomu, aby mu pomohli zůstat na svobodě. Pravidelně večeřel na veřejnosti, ovšem tím způsobem, že posílal své ozbrojence do daného podniku s předstihem, aby zabavili telefony ostatních zákazníků, a poté, co dojedl, zařízení vracel a všem za jídlo zaplatil. Vláda USA nabídla odměnu 5 milionů dolarů za informace vedoucí ke Guzmánově zatčení.

Zlom, který nakonec vedl k dopadení Guzmána, přišel 20. února 2014, kdy agenti činní v trestním řízení vystopovali signál z BlackBerry patřícího jednomu z Guzmánových bodyguardů do letoviska v Mazatlánu. Následující noc se skupina mexických mariňáků spolu s agenty z amerického Úřadu pro boj proti drogám a ministerstva vnitřní bezpečnosti shromáždila v Mazatlánu, kde vystopovali signál BlackBerry do budovy Hotel Miramar. V časných hodinách 22. února našli námořníci Guzmánova ozbrojeného bodyguarda, který chránil vchod do jednoho z apartmánů. Strážný si rychle uvědomil, že čelí přesile, vzdal se a mariňáci vtrhli do bytu. Uvnitř našli Guzmána, jeho ženu a několik dalších osob. Drogový boss vběhl do koupelny, o chvíli později se však vzdal. Během zatčení se nestřílelo.

Doživotí

V době, kdy byl Guzmán zadržen, se věřilo, že kartel Sinaloa působí v přibližně 50 zemích. Guzmán však nezůstal ve vězení příliš dlouho. 11. července roku 2015 utekl tunelem, který vedl z vězeňské sprchy, tedy jediného místa, kde jej kamery neviděly. Tunel byl vykopán jeho komplici a vedl na staveniště asi 1,6 kilometru daleko.

Po šestiměsíčním pátrání byl Guzmán znovu zatčen na začátku roku 2016. Po zdlouhavé soudní bitvě byl vydán do Spojených států, kde čelil obžalobě. 12. února roku 2019 byl El Chapo shledán vinným ve všech obviněních. 17. července ho federální soudce v New Yorku odsoudil na doživotí.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články