fb pixel
Vyhledávání

Zdraví na prodej: jak se kyslík a vláknina staly obětí podvodu

Omlazující krémy a pročišťovací kúry klamou tělem, přesněji řečeno tím, co tvrdí na svých obalech či v příbalových letácích.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 12.6.2017, 07:46
Kyslík je oxidační činidlo, ale antioxidanty jsou mechanismem svého působení jeho pravým opakem.

Před časem prováděla jedna nejmenovaná sociologická agentura průzkum s cílem zjistit, na jaké slovo ve spojení s kosmetikou lidé nejvíce pozitivně reagují.

Ukázalo se, že je to slovo „kyslík“.

Výsledky průzkumu nejsou bohužel nikde veřejně dostupné, protože si ho zadala jedna (opět nejmenovaná) kosmetická firma. Ta na základě jeho výsledků změnila obaly svých produktů hned ve dvou rovinách – v grafické se přidaly ‚bublinky‘ a svěží modrá barva, v textu se objevilo slovo „kyslík“.

Jenomže – změnil se samotný produkt? Tipněte si.

Kyslík si lidé automaticky spojují se zdravím – stejně jako antioxidanty. Paradox spočívá v tom, že antioxidanty a okysličování organismu jsou dvě různé terapie, které se vzájemně popírají. Přitom nejde jen o kosmetiku, kde podle selského ‚fyzikálního‘ rozumu kyslík nikterak kůži neprospívá, ale naopak ji jako oxidant poškozuje. Jde hlavně o vnitřně užívané tablety, které slibují „očistu organismu“. Když si navíc v příbalovém letáků k těmto preparátům přečtete, v které formě budete kyslík užívat, vytane vám na mysli nápis „Neužívat vnitřně!“. Nejde sice o peroxid vodíku, nýbrž hořčíku, ale i ten je toxický.

Potvrzují to studie Americké společnosti pro rakovinu, uvádějící dlouhý seznam možných neblahých následků včetně vážného poškození střev. Kyslíkové tablety totiž bývají doporučovány, vedle léčby rakoviny, také k méně ‚ambicióznímu‘ pročištění trávicí soustavy.

K tomu je však zaručeně bezpečnější psyllium obsahující vlákninu a slizotvorné látky.

Jenže také zde je problém – konkrétně příběhy ‚odborníků‘, kteří tvrdí, že si tak vyčistíte střeva od mnohaletých nánosů. Pořádají se i speciální několikadenní kúry, kdy se ve svém kyblíku přesvědčíte, jaké že to hrozivé útvary umí vaše útroby vytvořit. Skutečnost je ovšem taková, že ve střevech nezůstává nic déle než týden, a to, co vidíte, je pouze zhutnělá směs psyllia vytvarovaná tračníkem, tedy koncovou částí vašeho tlustého střeva.

Tyhle dva případy jsou symbolem trhu s ‚léčivými‘ potravinovými doplňky i kosmetikou. Některé jsou vysloveně podvodné a jejich prodej je povolen zřejmě jen díky tak nízkému obsahu „účinných látek“, že jsou v předepsaném užívání bezpečné – protože neúčinkují. Jiné určitý terapeutický potenciál mají, je však otázka, zda ho při svém aktuálním zdravotním stavu využijeme.

Jak již bylo řečeno, nelze od nich čekat žádné zázraky už proto, že nejde o léčiva – to by musela projít přísnými několikakolovými testy účinnosti i bezpečnosti.

Mnohé doplňky svůj terapeutický potenciál mají. Ovšem pouze
v určitých konkrétních situacích, ne jako univerzální všelék.

Mnozí lékaři zároveň varují, že obliba těchto doplňků ve výsledku odlévá peníze ze skutečného zdravotnictví, které by je využilo na vývoj nových potřebných léků. Naznačují tím snad nepřímo, že věci nabízené formou doplňků bychom měli získávat přirozeně ze stravy a fyzickou aktivitou? Což je ostatně stará pravda odolávající už celé věky svému úspěšnému vyvrácení.

Nejjistější tedy je se poradit se svým lékařem – který zná vaše stravovací návyky, celkový životní styl i zdravotní stav a může tak kvalifikovaně rozhodnout. Zní to možná jako sci-fi, ale přesně takhle by měl váš ‚praktik‘ fungovat.

Stále ale platí, že záleží na velikosti a na množství – třeba těchto 9 běžných věcí vás může okamžitě zabít, včetně vody i vzduchu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články