fb pixel
Vyhledávání

Živé vysílání smrtelné nehody by mohlo posloužit jako naučná pomůcka pro mladé řidiče

Zdroj: ytimg.com

Sociálními sítěmi i takřka všemi tuzemskými médii proplula zpráva o tragické nehodě u Obrnic, při které havarovaly dvě mladé dívky ze severních Čech. Při vysoké rychlosti a nedbalé jízdě prorazily protihlukovou stěnu a jedna z dívek následným zraněním podlehla. Celý záznam včetně příjezdu policie a vyprošťování dívek zaznamenal smartphone zraněné dívky v živém vysílání na Facebooku. Pravděpodobně se jedná o nejvirálnější smrt za volantem poslední doby. Děsivě naturalistické video by nicméně mohlo posloužit jako cenná učební pomůcka.

Martin Miko
Martin Miko 10.7.2017, 11:00

Dopravních nehod přibývá, těch tragických ubývá

Dle policejních statistik zemřelo od začátku července na českých silnicích 12 lidí z celkového počtu cca 1800 dopravních nehod. Velký podíl za těmito statistikami mají mladí nezkušení řidiči. Počet smrtelných nehod však v meziročních statistikách Policie ČR z dlouhodobého hlediska klesá. Za vším jsou s největší pravděpodobností modernější vozidla s lepšími ochrannými prvky pro řidiče. V případě zmiňovaných dívek za nehodou stály dva nejriskantnější faktory - nedbalost a nezkušenost spojená s vysokou rychlostí.

Živé vysílání z Facebooku, kde dívky při jízdě z Mostu do Bíliny nabourají do protihlukové stěny, se šíří sociálními sítěmi rychleji než Kazmova One man show a nebála se ho vysílat ani seriózní česká média. Je to správně? Možná, že ano. Z určitého úhlu pohledu se jedná o autentické preventivní video a odstrašující příklad zejména pro mladou generaci. Na rozdíl od ochranné kampaně Nemyslíš, zaplatíš za desítky milionů korun stálo toto facebookové video lidský život. A ten se nedá vyčíslit penězi. Nicméně pokud by zhlédnutí videa alespoň jeden život mladého člověka, který díky němu sundá nohu z plynu, zachrání, můžeme konstatovat, že mladá řidička nezemřela úplně nadarmo. Samozřejmě, že by bylo nesprávné video z morálního i etického hlediska promítat na středních školách v rámci výuky. Navíc to ani není zapotřebí, jelikož si k videu najdou cestu děti samy.

Zhlédnutí videa by u dětí a mladistvých mohlo mít výrazný preventivní efekt. Zatímco sledování profesionálně natočené kampaně s herci je pro mladé lidi nepřesvědčivé, na videu nehody u Obrnic havarují dvě reálné dívky, které mohly být kamarádkami každého z těch, kteří se na video podívají. Jedna z nich za frajeřinu zaplatí životem. Pomůže toto drastické svědectví k tomu, aby se mladí lidé podobnému hazardování se životem na silnicích vyvarovali?

Rychlost a nedbalost vedou ve statistikách

Dle dopravní policie jsou navíc nepozornost při řízení vozidla a vysoká rychlost nejčastější příčinou tragických nehod na všech vozovkách. V roce 2015 stály tyto dvě příčiny život téměř 200 lidí. Ostatně dle těchto čísel by měla dopravní policie zakročit proti řidičům, kteří překračují rychlost jen z důvodu, aby dorazili domů o pět minut dříve, jelikož právě oněch 5 minut může stát život nejen je, ale i další lidi, kteří se k nehodě připletou bez vlastního přičinění. Zajímavé je, že statistiky smrtelných dopravních nehod nezaznamenaly téměř žádné řidiče, kteří byli v době řízení pod vlivem omamných látek.

Dle výpovědi řidičů, kteří jízdu automobilem kolem místa nehody absolvují pravidelně, nejde o nebezpečnou zatáčku. Ovšem za předpokladů, že jedete podle pravidel silničního provozu a sledujete situaci na vozovce. V případě, že by dívky jely předepsanou devadesátikilometrovou rychlostí, nemuseli bychom všude na internetu sledovat online video, při kterém mladý člověk přijde o život.

Streamovaná tragická dopravní nehoda se navíc dostala i do zahraničního tisku a šíří se dál.

A zde je článek o levicovém extrémismu, který je nebezpečnější než pravicový.

Podobné články

Doporučujeme

Další články