fb pixel
Vyhledávání

Zlaté české mozečky: Kontaktní čočky, hromosvod a další vynálezy k nezaplacení

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Před 110 lety se narodil světově proslulý český vynálezce Otto Wichterle, který se v minulosti proslavil primárně v oblasti makromolekulární organické chemie. Mezi jeho největší vynálezy bezesporu patří objev polyamidového vlákna silon a gelových kontaktních čoček, za které mu je vděčný celý svět. Čeští vynálezci toho ale dokázali lidstvu přinést mnohem víc.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 25.10.2023, 17:13

Vynálezy, které změnily svět

Když uvidíte někoho z vašich zahraničních kamarádů nasazovat si kontaktní čočky, určitě ho zaujmete tím, když mu sdělíte, že se jedná původně o český vynález od Otty Wichterleho. Je sice pravdou, že výroba prvních kontaktních čoček započala už v roce 1887, jenže tenkrát byly ze skla. Postupem času se však jejich výroba zdokonalovala. V roce 1952 přišel právě Wichterle, který se o jakýchsi čočkách, jež zdokonalují lidský zrak, dozvěděl ve vlaku cestou z Olomouce do Prahy. Jeho spolucestujícím ve vlaku byl dr. Pur, který mu tehdy přečetl článek o možnostech chirurgické náhrady oka. Wichterleho napadlo, že mnohem lepším materiálem než sklo nebo kov bude umělá hmota, a tak začal vytvářet materiál, který by byl pro oko příjemný. Společně se svým žákem a asistentem Drahoslavem Límem začali hledat vhodný polymer.

V roce 1955 prý Lím nestihl práci dokončit, protože pospíchal na vlak domů. Když se další den vrátil do laboratoře, zjistil, že se směs syntetizovaného produktu proměnila v průhlednou a měkkou hmotu. Tak vznikl základní materiál pro tvorbu kontaktních čoček, jenž se používal až do 70. let. Následně přišli další badatelé, kteří materiál zdokonalili. Nicméně to vypadá tak, že bez Čechů by lidé dodnes nosili čočky ze skla nebo brýle.

Češi samozřejmě přišli na mnohem víc geniálních objevů a vynálezů, které navždy změnily tento svět k lepšímu. V následující galerii jich najdete více, než je zdrávo.

Jaký je váš nejoblíbenější český vynález a vynálezce? Napište nám do komentářů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články