Fámy a pověsti
Zprvu se zdálo, že nikdo neví, co se s jedním z nejvýznamnějších nástrojů v dějinách hudby stalo, ačkoli se v průběhu desetiletí ode dne zmizení objevilo několik pozoruhodných a dramatických zvěstí. Byla baskytara Höfner, která doprovázela Paula McCartneyho a Beatles k celosvětové slávě a popularitě, schovaná v soukromé sbírce? Nebo snad byla tajně odeslána bohatému fanouškovi do Japonska?
Kytara Höfner 500/1 je neodmyslitelnou a cennou součástí „pověsti“ o Beatles. Můžeme ji slyšet na nahrávkách jako „Love Me Do“, „She Loves You“ či „Twist and Shout“ a nespočtu dalších hitů. Poté, co se McCartney stal baskytaristou skupiny, potřeboval novou vlastní basovou kytaru a v roce 1961 si tento nástroj koupil v hudebním obchodě v německém Hamburku.
„Violin Bass jsem si pořídil v obchodě Steinway v centru města,“ vzpomínal v roce 1993 v rozhovoru pro časopis Guitar Magazine. Cena nástroje byla ekvivalentem asi 30 liber – dost málo na to, aby si ji mohl dovolit. „A jakmile jsem si ji koupil, zamiloval jsem se do ní,“ řekl. „Na to, že je to lehká, malá basa, má velmi bohatý zvuk.“ Basa je totiž „dutá“, což podstatně snižuje její váhu a během koncertů je tak mnohem komfortnější.
Zmizení
Když se Fab Four ocitli ve víru slávy, hrál McCartney na Höfnera na stovkách koncertů, včetně raných koncertů v Cavern Clubu v anglickém Liverpoolu, kde se Beatles seznámili se svým budoucím manažerem Brianem Epsteinem. Jedním z posledních okamžiků, kdy byla baskytara spatřena v Londýně v roce 1969, byly záběry z nahrávání alba „Let It Be“. Poté zmizela.
Ukázalo se, že ztracená basa si žila svým životem na mnohem nenápadnějším místě, než jak často naznačovaly fámy přitažené za vlasy – v podkroví rodinného domu ve východním Sussexu v Anglii. Rodina o kytaře informovala koncem září poté, co dvojice novinářů a kytarový odborník v roce 2023 zahájili novou pátrací kampaň.
Mezi stovkami odpovědí, které během pátrání obdrželi, bylo několik slibných vodítek, řekl Scott Jones, novinář, který na projektu pracoval se svou ženou Naomi Jonesovou. Zvukař, který s Paulem McCartneym pracoval, si vzpomněl, že kytara byla v roce 1972 ponechána na korbě dodávky a že se do ní tehdy vloupali zloději. Další tip naznačoval, že kytara byla ukradena a pak prodána za trochu peněz a „nějaké to pivo zdarma“ Ronaldu Guestovi, majiteli hospody. Koncem září minulého roku se tak rodina hostinského, žijícího ve městě Hastings v jihovýchodní Anglii, obrátila na McCartneyho studio s jasným dotazem – mohla by kytara na jejich půdě být Paulova ztracená basa?
Zpátky k Paulovi
Za všechny ty roky se kytara nevydala na žádnou pozoruhodnou cestu. Ani k bohatému japonskému fanouškovi, ani do soukromé sbírky bohatého filantropa. Ležela na půdě v domě obyčejné rodiny v Anglii. Kytaru předal do McCartneyho studia v Sussexu jeden z členů rodiny Guestových.
Kytara, jejíž pravost byla ověřena výrobcem, byla siru McCartneymu vrácena, uvádí se v prohlášení zveřejněném ve čtvrtek na jeho internetových stránkách: „Paul je všem zúčastněným nesmírně vděčný.“
Zdroj: The New York Times, Guardian