Zorientovat se v hudebních novinkách není úplně jednoduché. Oddělili jsme proto zrna od plev a vybrali pro vás kousky, které se nejen dobře poslouchají, ale dá se na ně i (se slinou v koutku pusy zálibně) koukat.
1. Nekompromisní Briana Marela
Americká hudebnice se na svém čtvrtém albu Call It Love rozhodla vyjít ze stínu zvukových experimentů na přímočařejší indie-elektronickou stezku. Skladatelka, která v Olympii vystudovala hudební technologie, dokáže vykouzlit opravdu nevšední kombinace zvuků. Spolu se svou dvorní producentkou Alex Somers, jež dlouhodobě spolupracuje třeba se Sigur Rós nebo Damienem Ricem, opět vytvořila jedenáct originálních písní, které cílí jak na náročné posluchače, tak i běžného konzumenta hiťáků Evropy 2.
2. Extravagantní Laurel Halo
Americká skladatelka, producentka a zpěvačka, která v současnosti patří mezi nejuznávanější tvůrkyně experimentální hudby, předkládá své třetí album nazvané Dust. Rozbíjení klasických popových struktur, noiseové momenty doplněné freejazzem, samplovaným hlasem i elektroakustikou, vytváří hudební koláž, kterou si budete chtít pouštět pořád dokola, i když na poslech není zrovna nejjednodušší.
3. Experimentální Sevdeliza
Třicetiletá umělkyně, která si říká Sevdeliza, se narodila v íránském Teheránu, ale od svých pěti let žije v Holandsku. Ve své tvorbě experimentuje s trip hopem, popem, r'n'b, elektronikou i downtempem. Na svém debutovém albu Ison nashromáždila většinu písní, které vznikly od vydání jejího prvního singlu Clear Air před třemi lety. Producentsky ji podpořil pařížský hudebník STWO.
4. Rozněžněná Marika Hackman
Třetí nahrávka bývalé modelky, pětadvacetileté písničkářky Mariky Hackman, je pokračováním jejího osobitého hudebního projevu, který osciluje na pomezí folku a punku. Na albu I'm Not Your Man se něžné kytarové vyhrávky mísí s postpunkovými groovy a notnou dávkou psychedelie. V textech rozvíjí svoje vlastní příběhy, řeší bisexuální orientaci i těžkosti mezilidských vztahů.
5. Rozdováděná Beth Ditto
Americká zpěvačka a klavíristka, jejíž tvář bývá spojována především s indie-rockovou formací Gossip, se na sólovou dráhu vrhla již před šesti lety, kdy vydala své eponymní EP. Od té doby se jako host mihla na několika nahrávkách, například Blondie a Netsky, a nyní se vrací s dlouhohrající deskou. Na albu Fake Sugar míchá prvky rocku, popu, soulu, blues i elektroniky, a předkládá svým posluchačům dvanáct dravých a chytlavých písní.
6. Šílená Juana Molina
Novinka charismatické Argentinky je působivou kombinací latinskoamerických rytmů a intimního písničkářství kořeněného svěží elektronikou. Umělkyně, která často a ráda koketuje s mystikou a okultismem, přivedla na svět sedmé album, které rozhodně nezůstane bez odezvy. Ať už se jedná o propracované aranže nebo neopakovatelný výraz jejího hlasu, jedno je jisté. Na albu Hallo je hranice mezi genialitou a šílenstvím opravdu křehká.
A TADY si přečtěte něco o české hiphopové válce.