1. Nabídka filmů a seriálů
Stovky filmů, desítky seriálů. Na první pohled toho je hodně, oko zkušeného netflixaře nebo filmového fanouška však bude některé nejnovější tituly nebo klasiky postrádat. Nabídka je zhruba pětinová oproti americkému Netflixu, ale všechny nově přidané regiony (Netflix naráz expandoval do 130 zemí) slibují po zkušebním měsíci i během něho rychlé rozšiřování.
2. Práva
Netflix se v každém regionu musí vypořádat se stávajícími držiteli práv. Jde nejen o filmy velkých hollywoodských studií, ale i tuzemskou tvorbu nebo spletitou síť seriálových práv. A občas se stane, že Netflix nemůže vysílat ani svou vlastní produkci, protože ji prodal někomu v daném regionu ještě v době, kdy tam neexistoval. To je případ politického dramatu House of Cards, který bude letos vysílat ČT2. Proto ho na Netflixu nenajdete.
3. Někde se přidá, někde ubere
Jak vlastně nabídka Netflixu funguje? Neustále se rozrůstá, ale společnost zároveň s přidáváním nových trháků, za které musí studiím platit nemalé peníze, taktéž velké pecky občas odebírá - práva jsou zakoupena jen po určitý čas. Uživatelé jsou ale měsíc předem varování, jakým velkým filmům končí životnost, to aby měli čas je nakoukat do zásoby.
4. Lokalizace
Tohle bude asi pro českého zákazníka největší oříšek. Je zvyklý na svůj dabing, který na Netflixu nenajde. Momentálně tam bude marně hledat i české titulky. K dispozici je zatím vždy originál (většinou angličtina) a ve stejné řeči si také můžete zapnout i titulky. Španělské nebo německé dabingy u mnoha titulů najdete (stejně jako titulky), čeština však zatím chybí. Netflix ale všechny ujišťuje, že lokalizace bude, i když pravděpodobně ne ve stoprocentní míře a často s větším zpožděním oproti důležitějším regionům.
5. Stream jako takový
Filmy z Netflixu si neukládáte, streamujete je jako na YouTube v reálném čase, s tím že si služba pamatuje u všech filmů, ale i epizod seriálů, kde jste přestali koukat, a nabídne vám plynulé navázání, třeba týden nebo měsíc poté. Podobně jako na YouTube se kvalita streamu mění podle vašeho předplatného, ale také možností vaší internetové linky. Občas ale nestíhá sám Netflix, což byl včerejší případ, kdy na servery společnosti přišly desítky milionů nových zákazníků, navíc v rámci zkušební doby, která je zdarma. Není divu, že i při zvoleném HD se mnozí dočkali slabší kvality. Společnost slibuje, že se situace během několika dní stabilizuje.
6. Cenové podmínky
Základ s nižším rozlišením (480p) a omezením na jeden přístroj začíná na 215 Kč měsíčně, lepší HD (720/1080p) se dvěma současně používanými přístroji vyjde na 270 Kč a na 325 Kč vás vyjde UHD (až 4K) používané souběžně až na čtyřech přístrojích. Pro běžné používání se nám jeví jako nejvýhodnější prostřední varianta, ale zatím platí, že za zkušební měsíc nic neplatíte a máte možnost předplatné kdykoliv zrušit. Tři dny před uplynutím zkušební lhůty vám navíc Netflix pošle upozornění. Až po jejím vypršením vám strhne z karty první měsíční platbu.
7. Konkurence
Jediným srovnatelným soupeřem Netflixu je momentálně HBO Go (od 235 Kč), které nabízí kromě tvorby této televizní stanice i řadu filmů velkých hollywoodských studií, a také možnost streamovat zdarma a bez registrace slušný počet seriálů a filmů. Navíc s českými titulky.
Chcete vědět, jak si Netflix vede ve srovnání s ostatními? Zkuste server www.filmtoro.cz, který české online půjčovny filmů dlouhodobě mapuje.
A TADY máte 7 seriálů, na kterých se stanete závislými téměř okamžitě.