1. Bobby ve sprše
Vzpomínáte na Dallas? Na ten původní, nikoliv na ten směšný remake, který běžel před časem v televizích celého světa. Ke konci série už prostě ono souložení, chlastání, grilování a intrikaření začalo být nudné, a když seriál opustil Patrick Duffy alias Bobby, šla sledovanost k čertu. Producenti to vyřešili tak, že Bobbyho povolali zpátky a celou předchozí sezónu seriálu označili za Pamelin sen. Jednoho dne se prostě Bobbyho manželka probudila a Bobby stál ve sprše. Zvrat jak Brno a dodnes jeden z nejvíc WTF momentů televizní tvorby.
2. Magnum přes palubu
Nejslavnější knírač televizní obrazovky? Magnum by se možná mohl poměřovat s Herculem Poirotem, ale Selleckův knír se stal kultem, stejně jako červené Ferrari, Higgins a slavná znělka. I Magnum se ale okoukal a v pozdějších sezónách scenáristé mleli z posledního. V jedné epizodě dokonce nechali Magnuma, aby hodinu šlapal vodu, když ho někdo pohodil na otevřeném moři. Byla to epizoda plná flashbacků a vnitřních hlasů.
3. MacGyver na Divokém západě
Podobně nekonečný byl i kultovní MacGyver. Když tvůrcům došly nápady na obskurní kombinace předmětů, z nichž lze vyrobit funkční atomovou bombu nebo perpetum mobile, vrátili se k vyzkoušené sprše. Tentokrát nezafungovala jako u Dallasu coby teleport, ale přece jenom jsme cestovali časem. MacGyver uklouznul v koupelně, praštil se o vydlaždičkovanou sprchu a... probudil se na Divokém západě, kde musela jeho představivost opět šlapat na plné obrátky. Tuhle kličku zkusili scenáristé minimálně dvakrát.
4. Olivia v Cosby Show
V jedné z posledních sezón rodinného seriálu Cosby Show se objevila Olivia. Roztomilá čtyřletá holčička, která na sebe strhávala pozornost, tančila, zpívala a snažila se všemožně upoutat diváka natolik, aby si nevšiml, že Cosby nejstarší je v seriálu najednou sotva čtvrt stopáže, protože Bill Cosby je producent a má lepší věci na práci (třeba prodej grilů v teleshoppingu). Jakmile se v zaběhnutém rodinném seriálu objeví nová tvář, především pokud je to roztomilé dítě, můžete si být jistí, že jde celá show ke dnu a tohle je poslední záchranná brzda.
5. Roseanne vyhrála jackpot
V deváté sezóně se celý seriál proměnil k nepoznání. Do té doby solidní sitcom o pracovité rodině, která si nemůže moc vyskakovat, ale vynahrazuje si to sarkasmem a vzájemnou soudržností, nabral nečekaný směr, když rodina vyhrála jackpot v loterii. 108 milionů dolarů. Radost aktérů a diváků ovšem trvala jen chvilku. Peníze nepřinesly rodině nic než zmar a rozkoly. Ze sitcomu bylo náhle tíživé sociální drama - postavy odcházely nebo rovnou umíraly, všechno šlo k čertu. A v poslední epizodě, kdy už seriál opustila většina diváků, se ukázalo, že se to celé hlavní hrdince jenom zdálo. Zlaté finále Ztracených, no ne?
6. Akta X bez Foxe Muldera
Po prvním celovečeráku, který značně posunul vztah Muldera a Scullyové, se Mulder postupně ze seriálu zcela vytratil. Celou osmou sezónu byl na útěku a některé scény byly opravdu v duchu "zrovna teď tu byl, akorát jste ho minul". Než to autoři vycítili a přidali postavu pátracího psa, Johna Doggetta (Robert Patrick z Terminátora), byla už sledovanost v pánu. Mulder se vrátil v deváté sezóně, ale už bylo na všechno pozdě.
7. Alias: Já nejsem já
Alias byl prvním úspěšným seriálovým zářezem J. J. Abramse. První dvě sezóny byly parádním špionážním dramatem, třetí byla trochu divočejší, ale pořád někam směřovala. Čtvrtá sezóna přivedla pár podezřelých postav, ale držela solidní tempo a vrcholila zasnoubením hlavní hrdinky s agentem Vaughnem. Ti dva tokali od první epizody, takže to byl skutečný happyend. Problém byl v tom, že seriál měl mít pět sezón. Ve finále té čtvrté agent Vaughn své nastávající prozradil, že ve skutečnosti je někdo úplně jiný a v dalším okamžiku je oba smetlo nákladní auto. Z téhle bouračky už se seriál nedokázal vzpamatovat a skrz několik scenáristických veletočů skončil vyloženě absurdně.
8. Jump the Shark
Jedna z epizod úspěšného amerického sitcomu Happy Days je o tom, že postava Fonzieho na znamení mužnosti přeskočí na vodních lyžích žraloka. Zní to absurdně? Taky že to bylo absurdní - pro scenáristy to byl vrcholný moment celé epizody, geniální nápad, ze kterého byli diváci dokonale tumpachoví. Jak může taková kravina někoho napadnout? Tenhle moment se stal natolik ikonickým, že se dodnes tzv. jump the shark moment stává okamžikem, kdy seriál začne sestupovat ze svého vrcholu a skrz zoufalé pokusy o záchranu vlastní integrity nebo vysoké sledovanosti začne tropit blbosti, šachovat s postavami a zrazovat svůj původní záměr. Čeká to vlastně každý seriál, protože jen málo tvůrců a producentů má dostatek soudnosti, aby skončili v tom nejlepším. Ve zmíněných případech ale bylo až příliš snadné tento moment přesně pojmenovat. Napadají vás další? Podělte se o ně v komentářích!
A TADY si přečtěte od Edu Woodovi, tvůrci nejhorších filmů všech dob.