fb pixel
Vyhledávání

9 cílů na výlety, které vám vystačí do konce života

Taky vás blížící se jaro táhne ven? Toulat se jen tak bez cíle je sice fajn, ale pokud chcete dát svým výletům řád, můžete se zaměřit třeba na tato výjimečná místa.

Jarda Sauer
Jarda Sauer 21.2.2015, 13:53

1. Pivovary


Představte si, že po dvacetikilometrové túře po brdských hřebenech dorazíte do vesnice, kde ještě před třiceti lety stál jen polozbořený kravín, obchod a telefonní budka. Máte žízeň, že byste pili i gambrinus, ale nemusíte - protože vás vítá nový minipivovar i se stylovou restaurací. Radost z výborného piva ve spojení s endorfiny, které se vám vyplavily při pochodu, je opojná a budete ji chtít zažívat znovu a znovu. Nové pivovary navíc často lahodí i oku, ať už sídlí v rekonstruovaných původních prostorách nebo na nějakém méně obvyklém místě (třeba v budově bývalého nádraží jako minipivovar Slepý krtek v Ujkovicích). V Česku máme pivovarů okolo tří stovek, a protože zájem o nové druhy a chutě piv neustává, určitě budou vznikat pivovary další a další.

2. Trochu jiné zámky a hrady


Jistě, výlet na Hlubokou nebo Konopiště taky bude OK. Ale zároveň na vaši návštěvu čeká obrovské množství málo známých zámků, hrádků a dalších historických budov, které jejich vlastníci doslova resuscitovali a ze žalostného stavu je přivedli zpět k jejich původní kráse. Procházet tyto stavby je pro milovníky historie bolestivé a přitom silné. Ostatně jejich osud je i dobrou metaforou pro to, co válka a následné čtyři dekády komunismu udělaly s naší kulturou jako celkem. Začněte třeba na zámku Radíč: jeho historie sahá až do 14. století; dlouho zde pobýval slavný filozof a matematik Bernard Bolzano, ale přesto (nebo právě proto) se ze zámku za socialismu stala budova JZD. To, co nynější majitelé dokázali s poničenou stavbou udělat, je malý zázrak. A podobných míst najdete v Česku nespočet.

3. Pomníky padlým


Ať přijedete do sebemenší vesnice, někde pod obecní lípou nebo nedaleko kapličky bude pomník místních rodáků, kteří padli v první světové válce. Není divu - ačkoliv přesná čísla nejsou známa, historikové odhadují, že Čechů v ní bojovalo více než 1,5 milionu a z toho bylo zabito okolo 160 tisíc. Když čtete na pomnících jejich jména, všimnete si, že mnohdy z jedné rodiny padli dva, tři nebo i čtyři bratři... Kromě pietní role vás může zaujmout i umělecké provedení jednotlivých pomníků, protože v řadě obcí byli k jejich tvorbě přizváni známí sochaři. A s mnohými pomníky se pojí i úsměvné příběhy - třeba nedaleko náměstí na Dobříši najdete pomník v podobě sochy poodhalené ženy, která marně vyhlíží svého manžela. V původním návrhu byla žena zcela nahá, ale to se tehdejšímu vedení města zdálo jako příliš odvážné a autora sochy požádali, aby alespoň ta nejintimnější místa ženě zakryl.

4. Náhrobky


U mrtvých ještě chvíli zůstaneme. Na českých a moravských hřbitovech totiž kromě standardních náhrobků a křížků čas od času najdete i díla slavných sochařů. Zdobí náhrobky jejich přátel z uměleckých kruhů, ale často i různých mecenášů, výjimečných osobností nebo tragicky zahynuvších lidí. Pro příklad si můžete zajet na hřbitov v Pičíně, kde je pochován Vinci Komenda, který zemřel při havárii letadla v roce 1924 (náhrobek s roztříštěným letadlem pochází z dílny Vojtěcha Suchardy). Jde o relativně málo zmapovanou součást české umělecké scény, mnohdy tyto náhrobky ani nejsou zahrnuty do přehledů děl jednotlivých sochařů, a tak se na ně pozvolna zapomíná. Můžete přispět k tomu, že do úplného zapomnění neupadnou!

5. Smírčí kříže a křížové kameny


Zatímco dnes vám za vraždu hrozí pár let ve věznici, které se spíš podobá internátu, ve středověku se hodně dbalo i na duchovní rozměr trestu. Vrazi se museli vyrovnat nejen s rodinou oběti, ale i s bohem - což znamenalo vytesat a na místě vraždy vztyčit kamenný kříž, někdy i s popisem samotného zločinu. Pokud tedy patříte k milovníkům detektivek a morbidně vás rozechvívá pomyšlení, že stojíte na místě, kde někdo vydechl naposledy, můžete vyrazit na cesty: dosud evidovaných smírčích křížů je v Česku na 2300, a samozřejmě se může stát, že najdete i nějaký dosud neobjevený!


6. Památné stromy

Pamatujete si seriál Paměť stromů? Luděk Munzar navštěvoval významné stromy a v jejich stínu deklamoval patetické věty o české minulosti i budoucnosti. Někomu to přišlo dobré, někomu ne - důležité ale je, že stromů s označením "památný" je v Česku přes 23 tisíc a všechny stojí za návštěvu. A kdo ví, když se zamyslíte nad tím, čeho všeho byl každý z těchto stromů za uplynulé stovky let svědkem, tak dostanete na trochu patosu chuť taky.

7. Rozhledny


Vydrápat se na kopec je už samo o sobě pro mnoho lidí nepředstavitelný a nesmyslný výkon. A ještě pak šlapat do schodů jen kvůli něčemu tak pofidernímu, jako je rozhled? Ale protože jsme zemí turistů, rozhledny tu jsou trvale velmi populární. Ve velkém se začaly v českých zemích budovat už od konce 19. století, dnes se jejich počet blíží čtyřem stovkám. Některé jsou komfortní a přátelské, na jiné se člověk se závratí neodváží - ale překonat strach a podívat se na svět z trochu jiné perspektivy je vždycky obohacující.

8. Kostely


Spolu se Severní Koreou jsme nejateističtější země na světě a jsme na to pyšní. Což ovšem neznamená, že bychom neměli rádi kostely. Naopak - milujeme je, opravujeme je, a v mnoha obcích jsou vlastně tím jediným, co ze "starých dob" zůstalo. I obyčejné barokní kostelíky, které najdete v každé větší vesnici, jsou jednoduché a krásné, ale pokud je vám to málo, můžete si dělat sbírku z navštívených kostelů, které projektoval slavný Kilián Ignác Dientzenhofer. Jeho portfolio, jak bychom řekli dnes, v sobě zahrnuje církevní stavby jednodušší i mohutné a epické, jako třeba kostel svaté Máří Magdalény v Karlových Varech.

9. Kešky


Geocaching je pro někoho dětinskou zábavou, pro jiné zase nejlepším možným způsobem aktivního trávení volného času. Každopádně jde o stále silnější módu; na světě je momentálně přes 2,5 milionu keší a 6 milionů aktivních hráčů, kteří je hledají. Češi si GPS honbu za poklady rychle oblíbili, počet aktivních keší v ČR přesáhl 40 tisíc a aktivních geocacherů je zde kolem dvaceti tisíc. A protože keše jsou většinou ukryty na místech, která jsou atraktivní a něčím zajímavá, může vás vlastně jejich hledání přivést ke všem cílům z předchozích osmi bodů.

Ať už ale vyrazíte kamkoliv, raději se zkuste obejít bez MHD - číhají v ní na vás strašné věci!

Podobné články

Doporučujeme

Další články