Údolí králů
Když Howard Carter v roce 1891 poprvé přijel do Egypta, byla většina staroegyptských hrobek objevena a většina z nich byla v průběhu tisíciletí bezohledně vypleněna různými nájezdníky a vykradači hrobů.
Carter byl však brilantním archeologem a v prvních letech 20. století objevil hrobky královny Hatšepsut a faraona Thutmose IV. Kolem roku 1907 se pak spojil s hrabětem z Carnarvonu, sběratelem starožitností, jenž Cartera pověřil vedením vykopávek v Údolí králů.
Faraon Tutanchamon
V roce 1913 se většina odborníků domnívala, že v Údolí již není co odkrýt. Carter však ve svém úsilí vytrval a byl přesvědčen o tom, že hrobka téměř „neznámého a nevýznamného“ faraona Tutanchamona by se ještě mohla najít.
Faraon Tutanchamon usedl na trůn v roce 1333 př. n. l., když byl ještě dítětem. Zemřel o deset let později ve věku 18 let a do dějin starověkého Egypta se tak zapsal jen nepatrně. Ve 13. století př. n. l. byli Tutanchamon a další „amarnští“ králové veřejně odsouzeni a většina záznamů o nich byla zničena – včetně polohy Tutanchamonovy hrobky.
Skrytá hrobka
O století později, ve 12. století př. n. l., dělníci stavějící hrobku pro Ramsese VI. neúmyslně zasypali Tutanchamonovu hrobku hlubokou vrstvou třísek, čímž ji do budoucna ochránili před nežádoucím objevením.
Vzhledem k tomu, že Tutanchamon vládl Hornímu a Dolnímu Egyptu pouze 9 let, a ještě k tomu v dosti mladistvém věku, patřil k nevýznamným vládcům. Přesto se z něj 26. listopadu roku 1922 díky objevu britských archeologů stal jeden z nejvýznamnějších zástupců starověkého Egypta, neb odkrytí jeho hrobky bylo a je jedním z největších svědectví o starověké egyptské kultuře a historii.
Zdroj: History, Wikipedia