fb pixel
Vyhledávání

Fidel Castro v ČSSR: Po líbačce s Husákem se jelo do Tater na kamzíky a došlo i na ping-pong

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Fidel Castro patřil pravděpodobně k nejznámějším diktátorům v novodobé historii. Castrova Kuba s Československem udržovala dlouhodobě dobré vztahy v rámci internacionalistické spolupráce, takže není divu, že Castro navštívil Prahu hned třikrát. Na oplátku na Kubu létala československá delegace v čele s papaláši, jako byl Gustáv Husák, Lubomír Štrougal nebo Milouš Jakeš.

Martin Miko
Martin Miko 13.8.2020, 10:46

Fidel Castro miloval ČSSR, Česko už ne

Fidel Castro by dnes býval oslavil 97. narozeniny. Česká republika na něj samozřejmě nikdy nezapomene, a to nejen kvůli dluhu ve výši 278 milionů USD, který nám v roce 2016 chtěla Kuba splatit rumem. Přesto však vztahy Kuby s Československem měly i díky Fidelu Castrovi velkou tradici, která započala jeho nástupem k moci v roce 1960.

Československo patřilo mezi podporovatele Castrova režimu v podstatě od začátku. Bez problémů jsme Kubě poskytovali půjčky, dodávali zbraně a odpouštěli splátky. V červnu 1972 navštívil Fidel Castro naši zemi poprvé. Na letišti ho kromě davu československých občanů přivítal i tehdejší generální tajemník KSČ Gustáv Husák, který ho kromě dvou polibků obdaroval i kulovnicí nebo bibliofilským výtiskem Fučíkových Reportáží psaných na oprátce ve španělském překladu, a to dokonce v kožené vazbě. Castro při poděkování poznamenal, že Fučík byl vždy příkladnou osobností pro kubánské revolucionáře. Následně Castro s delegací zavítal do Vysokých Tater, kde ulovil při honu dva kamzíky. Bohužel bylo zrovna deštivo, takže lov netrval příliš dlouhou dobu, a tak se společně s Husákem a Štrougalem zabavili například hraním stolního tenisu.

Kromě toho se Castro v Československu dočkal i nejvyššího vyznamenání – Řádu Bílého lva I. třídy s řetězem, a navíc si z naší země odvezl i čestný titul dr. honoris v oboru právních věd na UK. Nakonec tady strávil 6 dní. Poznamenal, že Československo je zajímavá země plná historie a kulturních hodnot, takže není reálné ji poznat za tak krátkou dobu. Není divu, že se Castro do Československa pak ještě dvakrát vrátil. Na oplátku přiletěl v roce 1973 Gustáv Husák na Kubu a v roce 1984 tam zavítal tehdejší předseda vlády Štrougal. V roce 1989 za Fidelem zamířila i delegace vedená Jakešem.

Po pádu komunismu se vztahy mezi Kubou a Československem rapidně zhoršily. Castrovi se nelíbila změna režimu a některé země bývalého východního bloku naopak vyjádřily nesouhlas s Castrovým komunismem. Například v roce 1990 došlo na velvyslanectví Československa na Kubě k přepadení agenty pod záminkou žádosti o azyl. Diplomaté byli drženi jako rukojmí a velvyslanectví bylo zničeno. Podobné akce se dočkala i velvyslanectví dalších států. Navíc byla zrušena a uzavřena kulturní centra Československa i Kuby, která existovala v obou zemích od začátku 60. let minulého století.

Další konflikt mezi Kubou a Českou republikou nastal v lednu 2001, když byl na Kubě zadržen poslanec Ivan Filip a bývalý studentský vůdce z listopadu 1989 Jan Bubeník. Kubánská policie tvrdila, že se měli sejít se zástupci kubánské opozice. Ve vězení byli drženi 4 týdny. Na Kubu musel přiletět i bývalý předseda Senátu Petr Pithart, který situaci řešil přímo s Fidelem.

Dodnes nám Kuba dluží přes 7 miliard korun z dob socialismu, které se rozhodla na konci roku 2016 splatit. Nedisponuje však penězi, a proto nám nabídla, že nám bude do země posílat rum, popřípadě léky, což je rozhodně velmi šlechetné, ale neproveditelné. Kolik by se dalo koupit kubánského rumu za 7 miliard? To opravdu nevíme, ale málo to nebude.

Podobné články

Doporučujeme

Další články