fb pixel
Vyhledávání

Karel IV. a jeho odkaz: Hrady, města, prosperita… a švestky

+ DALŠÍCH 7 FOTEK + DALŠÍCH 8 FOTEK

Dnes máme výročí korunovace Karla IV. českým králem, takže jsme si řekli, že se podíváme na nejslavnější instituce a stavby, které nám tady Otec vlasti zanechal. Hrady, mosty, univerzity… švestky.

Jan Studnička
Jan Studnička 2.9.2020, 07:05

Nejdřív český král, potom římský císař

Dnes slavíme významné výročí, a to se vsadíme, že si to ani pořádně neuvědomujete. Ale přesně před šesti set sedmdesáti třemi lety, to jsou skoro kulatiny, byl korunován českým králem samotný otec vlasti. A být českým králem, to pro Karla něco znamenalo. Už proto, že to byl titul, který zdědil po svém otci.

Jinak byl postupem času Karel taky lucemburský hrabě, moravský markrabě, burgundský král, italský král, římsko-německý král. No a pochopitelně, jak všichni víme, i císař Svaté říše římské. Voltairovi je připisována hláška o tom, že Svatá říše římská nebyla dávno římská, ani říše, a určitě ne svatá. Karel se během svého života ale snažil o všechny tyhle věci.

Pro nás je ovšem nejzásadnější to, že miloval Čechy a okolí, takže sem nalil astronomické množství peněz. Obzvlášť tedy do své sídelní Prahy, pro kterou toho udělal víc než… no, možná dokonce víc než třeba primátor Hřib. Fakt, nebáli bychom se říct.

Řekli jsme si tedy, že se u příležitosti tohoto významného výročí podíváme na věci, za které jsme mu nejvděčnější. V drtivé většině případů jde o budovy a instituce. Hlavně proto, že nejsme Vlastimil Vondruška, abychom se pokoušeli odhadovat vliv událostí, které se odehrály před sedmi sty lety, na dnešní geopolitiku. Ale je tam jedna výjimka, a tou jsou švestky, protože to je tak roztomile nablblý detail, že jsme ho nemohli vynechat.

Schválně koukněte do naší galerie, jestli nějaká cool karlovina nestojí poblíž vašeho bydliště. A jestli bydlíte v Praze, tak vězte, že stojí, a běžte se tam podívat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články