fb pixel
Vyhledávání

Milenka posledního cara se koupala v diamantech: proč je balerína Matilda Kšesinská dodnes trnem v očích Rusů?

Matilda Kšesinská byla krásná a talentovaná. Není divu, že ji miloval samotný car Mikuláš II.
Zdroj: Wikimedia.org

Byla krásná, byla nadaná a uměla to se šlechtici. Polská balerína Matilda Kšesinská byla od sedmnácti ozdobou ruského baletu. Kolegové ji měli za prospěchářskou potvoru, poslední z ruských carů Mikuláš II. zase za milenku. Zemřela už před čtyřmi desítkami let, přesto současným Rusům stále leží v žaludku. Podle jejího života totiž vznikl film, který tamní společnost rozpaluje doběla – nikoliv kvůli odhaleným bradavkám, co se v něm vyskytují, ale protože prý carské Rusko klamavě vykresluje jako dekadentní bordel plný opilců a děvek. Jak to bylo doopravdy?

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 7.3.2018, 17:00

Carevič a tanečnice

Narodila se do rodiny, v níž byl balet disciplínou mužů, přesto se už jako teenagerka stala hvězdou ruského baletu. Matilda Kšesinská si taneční debut odbyla roku 1890, kdy se na ni do petrohradského Mariinského divadla přišla podívat celá carská rodina. Cara Alexandra III. okouzlil její talent natolik, že jí po představení osobně políbil ruku a vysekl poklonu. A nebyl jediným, koho křehká kráska zaujala.

Jeho syn Mikuláš, budoucí car Mikuláš II., si Matildy také všiml, jakkoli ho její taneční nadání příliš nezajímalo – propadl ale všem jejím ostatním půvabům a nedlouho po prvním setkání se ti dva stali milenci. „V obou našich srdcích tehdy vzplála přitažlivost, která nás neodolatelně táhla k sobě,“ píše Matilda ve svých pamětech.

Vztah careviče a tanečnice byl plný obdivu a lásky. Nikky, jak Matilda svému milému přezdívá, svou baletku zahrnuje drahými šperky z romanovského pokladu. V diamantech se dívka přímo koupala a krk jí vždy zdobily dlouhé šňůry perel. Mikuláš pro ni také nechal v Petrohradu postavit luxusní vilu, do které se, jen tak na okraj, po převratu nastěhoval V. I. Lenin.

Konec pohádky

Mikuláš a Matilda spolu udržovali poměr přes tři roky. Pak, v roce 1894, ale budoucí car přítelkyni oznámil, že se bude ženit a tím to pro ně dva končí. Vzal si hesenskou princeznu Alix, známou jako carevnu Alexandru Fjodorovnu. Svatba to byla pochmurná, neboť Mikulášův otec skonal pouhé tři týdny před ní. Pro Matildu to ale znamenalo smutek z úplně jiných důvodů.

Ačkoliv oficiálně už nebyli pár, na základě velmi vřelých dopisů, které si i Mikuláš s Matildou vyměňovali, se nikdy nepřestalo spekulovat o tom, že jejich aféra trvala i po carově sňatku. V roce 1902 porodila Matilda nemanželského syna, jehož otec byl neznámý. Chtěla ho pojmenovat Mikuláš, to jí ale palác zakázal s tím, že to není vhodné. A tak chlapec dostal jméno Vladimír. Po hlavním městě se šuškalo, že dítě je neuvěřitelně podobné carovi, jiní otcovství přisuzují velkoknížeti Andreji Vladimiroviči, za kterého se primabalerína později provdala.

Když pak v roce 1918 vypukla revoluce, Matilda tušila, že by ji kvůli jejím vztahům s Romanovci mohl stihnout stejně krutý osud jako jejího někdejšího milence a celou jeho rodinu. Pouze s jedním kufrem a synem v náručí uprchla do Francie, kde už na ni čekal Andrej Vladimirovič. Začali žít v Paříži, kde si Matilda otevřela vyhlášenou baletní školu. Naposledy sama obula piškoty ve čtyřiašedesáti letech, kdy tančila na benefiční akci. Zemřela roku 1971, jen osm měsíců před svými stými narozeninami.

Tady se podívejte na 10 důkazů, že balet je utrpení.

Podobné články

Doporučujeme

Další články