Československý M
František Moravec byl a je prototyp československého hrdiny. Nejdřív legionář, za první republiky pak člen nově vzniklé československé armády a potom jedna z vedoucích postav zpravodajské služby. Ve třicátém devátém roce se spojil s britskou tajnou službou, nechal zlikvidovat archivy, vzal si tým jedenácti lidí a emigroval do Anglie, kde mimo jiné naplánoval atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. Moravec byl nepochybně statečný, schopný a inteligentní, ale také často jednal impulzivně a kvůli svým ambicím rád obcházel své nadřízené.
Mezi lety 1945 a 1948 byl v Československu popotahován za ničení choulostivých materiálů, které při okupaci padly do rukou Němců, ale hned po únoru 1948 ho staří známí z MI6 dostali do západního Německa. Tam řídil Američany placenou skupinu OKAPI, která měla monitorovat situaci v Československu. Moravec bral svou práci vážně a Spojené státy velice zajímalo, co se na samotných hranicích východního bloku děje.
A tehdy si Moravcova skupina všimla, že jeden vysoce postavený československý komunista upadl u režimu v nemilost. Velice vysoce postavený komunista. A ve velmi hlubokou nemilost. Dostal kódové označení Velký metař. Občanské jméno? Rudolf Slánský.
Zrzavý Žid Rudolf
Slánský nebyl žádný svatoušek, byl to kovaný komunista. Do vedení KSČ se vyšvihnul během 2. světové války, kterou strávil v Moskvě. Právě v Moskvě si nadělal řadu vysoce postavených přátel. A možná i nějaké nepřátele. Velice slavně totiž byla během jeho pobytu v Rusku unesena jeho dcera, o níž dodnes nevíme, kam a proč zmizela.
Po návratu do Československa se ze Slánského stal velice rychle mocný muž. A po únorovém převratu dokonce číslo dva hned za Klementem Gottwaldem. Až do jednapadesátého roku to byl tajemník Ústředního výboru KSČ.
Jenomže začátkem padesátých let měla kominterna problém. Ten problém se jmenoval Jugoslávie nebo ještě konkrétněji Josip Broz Tito. Maršál Tito totiž ke Stalinově vzteku hodil na mezinárodní hospodářskou pomoc bobek a vyhlásil „Jugoslávii jediným doopravdy nezávislým státem na světě“. Sovětský svaz nemohl dovolit, aby se něco takového opakovalo jinde ve východním bloku.
Hledal se někdo, koho by mohl bezpečnostní aparát oddělat pro výstrahu. A protože do hry vstoupila i Stalinova osobní nenávist k Židům prohloubená navíc o neochotu nově vznikajícího Izraele podřídit se komunistickým ideálům, Slánský byl pro svůj židovský původ vybrán jako vhodný kandidát.
James Bond po mrtvici
Moravcova zpravodajská skupina OKAPI udělala hned několik chyb. A na vině, jako už tolikrát předtím, byly ambice starého rozvědčíka. Rozhodl se neinformovat CIA o operaci Velký metař, protože se domníval, že když Washingtonu naservíruje mocného komunistu na stříbrném podnose, jeho skupina stoupne v očích celého Západu.
Zaprvé, OKAPI neměla tušení, že v tu chvíli už se připravuje Slánského zatčení ve velkém. Zadruhé, k předání dopisu, který zval Velkého metaře na Západ, použili Moravcovi lidi neodhaleného dvojitého agenta Nevečeřela. Ten spolupracoval s východními tajnými službami. A za třetí, pro předání dopisu byla vybrána jistá Daniela Kaňkovská, která sice německé tajné službě tvrdila, že je Slánského milenka, ale reálně s ním nikdy nemluvila.
Dopis tak padl do rukou StB a následně sovětské tajné službě. A v podstatě podepsal Slánskému ortel. 23. listopadu odpoledne, přesně před dvaasedmdesáti lety, tak na nátlak sovětského delegáta přes původní protesty Klement Gottwald odklepl zatčení svého přítele Rudolfa Slánského.
Konečná
Ještě ten večer byl Slánský se ženou na stranickém večírku, kde jim bylo podezřelé, že se s nimi nikdo nechce bavit. Po návratu domů byl zatčen, převezen do věznice, kde byl řadu měsíců surově mučen, vyslýchán a připravován na politický monstrproces. Na proces, který sám před třemi lety ušil pro Miladu Horákovou. O rok později proběhl vykonstruovaný soud, na němž čtrnáct někdejších funkcionářů zlomeně odříkalo naučené fráze o tom, že jsou to sionisté, titoisté, zrádci a kontrarevolucionáři. Jedenáct z nich včetně Slánského bylo koncem listopadu 1952 popraveno, zbylí tři dostali doživotí.
Po zpackané operaci Velký metař byla skupina OKAPI Františka Moravce postupně okleštěna a nakonec rozpuštěna. Protože to byl hrdina dvou válek, dostal ceremoniální pozici poradce pro československé záležitosti v Pentagonu… a v tom také dožil. Zemřel na infarkt v červnu roku 1966.