fb pixel
Vyhledávání

Nejbrutálnější tajná policie všech dob: Většina členů gestapa měla vysokou školu života

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Když se řekne gestapo, projede snad každému mráz po zádech. Tajná státní policie (Geheime Staatspolizei) Třetí říše byla založena přesně před 90 lety. Jednalo se o jednu z nejbrutálnějších tajných policií v historii, která se často podílela na mučení civilistů v nacistickém Německu i na jím okupovaných územích.

Pavla Ksiazkiewiczová
Pavla Ksiazkiewiczová Aktualizováno 25.4.2023, 22:24

Nejobávanější tajná policie

Gestapo vzniklo přeměnou tajné pruské státní policie 26. dubna 1933 z rozkazu ministra vnitra Hermanna Göringa. Posláním této tajné policie bylo vyhledávat, zajišťovat a případně i likvidovat osoby a skupiny, které by mohly ohrožovat fungování nacistického státu. K tomu gestapo užívalo mimořádně brutálních prostředků.

Roku 1936 Adolf Hitler sjednotil tradičně zemské policie v jednu říšskou organizaci Sicherheitspolizei zahrnující tajnou i kriminální policii. Jejich hlavní zbraní se stalo právo kohokoliv zatknout, mučit a následně uvěznit, třeba i v koncentračním táboře, bez jakéhokoliv soudního procesu.

V řadách obávané policie pracovalo 32 tisíc až 46 tisíc zaměstnanců. Není bez zajímavosti, že většina z nich nebyli nacisté. Například v roce 1939 bylo jen asi 15 procent z nich členy SS. Jednalo se však o loajální úředníky, kteří doslova plnili rozkazy nadřízených. Většina z nich byla navíc bez valného vzdělání, více než polovina z nich dokonce ani neměla maturitu. Po kariérním žebříčku však šplhali díky své absolutní loajálnosti. Gestapo zaniklo 8. května 1945 a po druhé světové válce bylo prohlášeno za zločineckou organizaci.

A tady čtěte, jak bylo osvobozováno Brno po druhé světové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články