fb pixel
Vyhledávání

Vakcína proti koronaviru byla ve vývoji jen necelý rok, ale uspěchaná rozhodně není

Zdroj: By Marta D - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=64120349

Koronavirus stále téměř nezastavitelně řádí po světě. Všichni čekáme na vytouženou vakcínu, ale společně s očekáváním má řada lidí obavy. Nejen zapřísáhlé anti-vax maminy, ale i normálně uvažující lidé. Slovo, které se objevuje nejčastěji společně s takovými obavami je “uspěchaná”. Vakcína je prý “uspěchaná”. Jak je možné, že běžně trvá vývoj vakcíny sedm až deset let? Není rok málo? Naštěstí je tady University of Cambridge.

Jan Studnička
Jan Studnička 27.11.2020, 10:44

Vakcína za rok

Translační medicína je obor, který se zabývá tím, jak přenést výsledky z laboratoře do ordinací a nemocnic. A právě tím se zabývá doktor Mark Toshner z Cambridge, dělá šéfa výzkumu translační medicíny. Toshner napsal před dvěma dny pro server The Conversation vynikající článek, který od té doby přetiskují ostatní servery.

Je to v podstatě kus textu, který má nás všechny pochybující uklidnit a navíc to jde od odborníka na slovo vzatého. Toshner totiž navíc strávil řadu let jako lékař, který se snažil vyvíjet vakcíny a protlačit je na trh. Takže má zkušenosti s tím, jak takový proces probíhá. “Běžně trvá vývoj vakcíny sedm až deset let, to je pravda,” uznává. “Ale teď vám řeknu, co většinu času z těch deseti let dělám - a není toho moc.

Sám Toshner upozorňuje, že není líný, jenom vývoj a schválení vakcíny je zdlouhavý proces. Musíte žádat o granty, nechat se odmítat, žádat znovu a potom znovu a pak ještě jednou. Realizovat testy, nemít dostatek dobrovolníků na testy, vysedávat před etickými komisemi a čekat řadu měsíců na jejich verdikt, hledat sponzory, připravovat powerpointové prezentace o tom, jestli je tenhle konkrétní lék potenciálně výnosný. A v každém bodě této obludně dlouhé akademické Odysseiy, může projekt kdykoli skončit z bambilionu různých důvodů. Třeba proto, že je najednou potřeba jiný lék a váš projekt se odsune na druhou kolej. Pak čekáte řadu let, než ho zase někdo zvedne.

Jenomže u nemoci covid-19 všechny tyhle problémy odpadají.

Koronavirus je nejlepší motivace

Při vývoji vakcíny proti novému typu koronaviru se s vámi nikdo nebude hádat, jestli je tenhle konkrétní lék potřeba. Dostanete celou armádu dobrovolníků, která je ochotná se nechat testovat ve všech třech fázích vývoje, distribuční plány a finance na výrobu se začaly shánět téměř v tu samou chvíli, kdy se v Číně zavíral Wu-chan.

Verdikt doktora Toshnera, světové kapacity na vakcíny, je následující: rok na vývoj není málo. Sedm až deset let je příliš. Uznává samozřejmě, že v případě covidu tady byla ještě řada dalších pozitivních aspektů. “Ani nezmiňuji to neuvěřitelné štěstí, že se světová pandemie odehrává v době, kdy mohou vědci naprosto rutinně pracovat s jednotlivými geny. Díky tomu jsme v podstatě proletěli počáteční fází vývoje.

Nikdo nechce zlehčovat těžkosti, které nás teprve čekají. Ale Toshnerův článek nás upozorňuje, že mít tři různé vakcíny, které prošly řádným testováním a schvalování, s devadesáti procentní úspěšností za bezmála rok, je naprosto fenomenální úspěch medicíny. “Řada otázek zůstává stále nezodpovězena, ale s tím se budeme prát postupně. Já jsem optimista. A vy byste měli být také,” říká vědec.

A možná si i z pandemie odneseme něco pozitivního. Třeba že vývoj vakcíny i mimo světovou zdravotnickou krizi nemusí trvat deset let.

Podobné články

Doporučujeme

Další články