Konec světa ještě letos?
Ani v letošním roce se nevyhneme strašidelným předpovědím konce lidské civilizace, ale stejně jako kdykoli předtím jsou jen velice těžko naplnitelné. A to i přesto, že na rok 2021 předpovídají konec světa dvě nejznámější věštecké entity historie - Nostradamus a Simpsonovi.
Jak francouzský věštec, tak Simpsonovi ale hádají budoucnost s velkou přesností pouze proto, že vyprodukovali tolik předpovědí, že se statisticky vzato občas trefit musejí. Nehledě na to, že Nostradamus rád věštil velice obrazně a vágně, čili do jeho předpovědí můžete napasovat leccos. Často nejsou jeho předpovědi o nic konkrétnější než legendární Jolandino „Vidím velký špatný!“
Když se mluví o konci světa, lidé rádi říkají „konec světa, tak jak ho známe“, což byl ale i příchod internetu nebo 11. září. Pokud myslíme Apokalypsu v pravém slova smyslu, jde většinou o úplné vyhlazení lidstva. A to se může stát, může se to stát i letos, ale lidé mají extrémně tuhý kořínek.
Covid-21
Žhavým kandidátem pro vyhlazení lidstva by v současnosti samozřejmě mohla být pandemie, protože denně sledujeme, jak je na ni svět zoufale nepřipravený. Koronavirus, který nás trápí všechny (kromě Landy a Klause) samozřejmě není konečná stanice lidstva a vědci dost pochybují o tom, že v přírodě může vzniknout virus, který by dokázal doopravdy vyhladit lidstvo. I ty nejhorší scénáře, jež počítají s vysokou úmrtností, dlouhou inkubační dobou a mezidruhovým přenosem, slibují „pouhé“ dvě miliardy mrtvých. Nechápejte nás špatně, je to naprosto nepředstavitená vize, ale lidstvo jako druh to dokáže přežít.
Jinou kapitolou jsou uměle vytvořené viry, které mohou být naprogramované za tímhle apokalyptickým účelem. Jak říká dr. Fauci: „Bylo by extrémně obtížné, ale nikoli nemožné, sestrojit apokalyptický virus.“
Padá hvězda, něco si přej
Konec pochopitelně může přijít z vesmíru. A možností je hned několik. Srážka s neznámým tělesem, zásah paprsku gamma záření z umírající hvězdy a podobně. Přestože se nám daří oblohu docela dobře hlídat, občas se odnikud vynoří kometa nebo asteroid, který proletí poměrně blízko. A občas si ho všimneme jenom pár týdnů před průletem. To není uklidňující myšlenka. Po Sluneční soustavě navíc lítá hromada těles, které se v různých bodech kříží s cestou naší planety, takže statisticky vzato je to jenom otázka času. Bavíme se o tisíciletích, ale pořád je to jen otázka času. Vesmír je navíc neprobádané místo, takže… kdo ví, co všechno může přiletět z hluboké černoty kosmu.
V takovém případě by musely hrstky lidí přežít pravděpodobně v podzemí a přežít jednak samotnou srážku a jednak léta nepřirozené zimy, která by vznikla tím, že se tuny prachu usadí v atmosféře a zastíní Slunce.
Podobný scénář by nás mimochodem čekal v případě, že bychom se rozhodli vyhodit se do povětří sami pomocí jaderných hlavic. Samotné exploze, ale potom radiace a nukleární zima.
Třídění odpadu
Velké nebezpečí představuje i samotná naše planeta. Hlavně proto, že jí v tom pomáháme. Ano, nejspíš nás může oddělat nějaký supervulkán a pak budem procházet podobným procesem jako u asteroidů a jaderných hlavic - výbuch a zima. Navíc zima nese neúrodu, neúroda nese oslabení imunity a pandemie…
Ale tyhle věci se pravděpodobně začnou dít i bez výbuchu obří sopky proto, že všichni zvysoka kašleme na klimatické změny, které s sebou nesou požáry, záplavy, rozpouštění ledovců a sucha. Na devětadevadesát procent svět neskončí dramatickou událostí, jež se stane přes noc. Ale proto, že volíme nezodpovědné politiky a netřídíme odpad. Jenomže to by Nostradamovi na francouzském dvoře hodili na hlavu, že.