fb pixel
Vyhledávání

Mary Celeste byla opravdová loď duchů: Prokletá briga zabila tři svoje kapitány

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Ze sedmnácti kapitánů, které Mary Celeste za svou existenci měla, pouze čtyři umřeli ve vysokém věku. Možná na tom nevidíte nic divného, spousta námořníků umírá předčasně, že. A co když vám řekneme, že tahle loď se dokázala zbavit celé své posádky a jedné rodiny k tomu… a nikdo neví jak?

Jan Studnička
Jan Studnička 26.1.2021, 18:11

Amazon

Třicet metrů dlouhá a nějakých osm metrů široká dvoustěžňová briga jménem Amazon byla poprvé spuštěna do vody v roce 1861 nedaleko místa, kde byla smontována – na Spencere’s Island v Novém Skotsku. Její zrod nebyl úplně jednoduchý, práce trvala zbytečně pomalu, a dokonce i spuštění do studených kanadských vod neproběhlo úplně hladce. Skoro jako by se Amazon nechtělo do vody.

Nicméně každá loď se musí podřídit člověku, že? Při první plavbě kolem nedalekých ostrovů dostal kapitán lodi Robert McLellan ošklivý zápal plic a nakonec si ve své kajutě doslova vykašlal duši z těla. Po jeho smrti se kapitánského místa ujal první důstojník John Parker, který pak Amazon velel další dva roky. Na dalších pět let pak Parkera vystřídal na místě kapitána William Thompson. Podle členů posádky to byly klidné roky… až do roku 1967, kdy bouře vehnala nebohou Amazon na útesy poblíž ostrova Cape Breton.

Všichni se z vraku stačili zachránit, ale loď byla příliš poškozena na to, aby sama plula dál. Vrak postupně měnil majitele i jméno a prošel opravami trupu, stěžňů i kýlu. Až se nakonec v roce 1872 dostala briga do rukou kapitána Benjamina Spoonera Briggse. Pod jménem Mary Celeste.

To jméno nejspíš znáte. Mary Celeste. Proslavilo se proto, že se na Mary Celeste odehrála jedna z největších doložených záhad námořní historie. A je to jedna z mála potvrzených lodí duchů. Ale to bychom předbíhali.

Ben Briggs byl dobrý chlap, silně věřící, abstinent s osmnácti lety zkušeností z moře. Z toho řadu let sloužil jako kapitán lodi. Věřil si a měl k tomu všechny důvody. Svou novou posádku, sedm statných mužů, si vybral buď ze svých předchozích cest nebo mu byli silně doporučení. Na cestě z New Yorku do Itálie, první cestě, kterou měl s Mary Celeste podniknout, nemohlo jít nic špatně. Takže Briggs vzal na palubu i svou ženu Sarah a svou mladší dceru Sophii.

S nákladem sedmnácti set barelů denaturátu desetičlenná posádka vyrazila ráno 20. října 1872 z newyorského přístavu… a to bylo naposled, co je někdo spatřil.

Mary Celeste

Před odplutím Mary Celeste se ještě kapitán Briggs zdravil s kapitánem Morehousem z lodi Dei Gratia. Zdroje se úplně neshodují na tom, jestli se znali dobře, nebo jenom zběžně. Někteří autoři tvrdí, že spolu večeřeli na palubě Mary Celeste před jejím odplutím. Jisté je jen to, že Dei Gratia vyplula přes Atlantik o několik týdnů později než Briggsova brigantina. Proto taky Morehouse i jeho posádku tolik překvapilo, když na Mary Celeste narazili na otevřeném moři.

Loď se kolébala ve vlnách a větru nedaleko Azorských ostrovů nějakých patnáct set kilometrů od portugalského pobřeží. Morehouse nechal poslat k podivně bezprizornímu plavidlu posádku tří mužů, kteří se vydrápali na palubu Mary Celeste, aby zjistili, co dělá briga mimo kurz a s pitomě roztaženými plachtami. Námořníci zjistili hned několik věcí. Devět barelů z těch sedmnácti set je rozbitých. Chybí jedna z lodních pump, která měla odčerpávat vodu z podpalubí… a v podpalubí je značné množství vody. Ne tolik, aby se Mary Celeste potopila, ale pořád dost. Chybí záložní lano, chybí záchranný člun. A chybí všech deset členů posádky. Jinak je prý všechno v nejlepším pořádku.

Kapitán Morehouse nechal část námořníků z Dei Gratia převelet na Mary Celeste a obě lodě se vydaly do Londýna nahlásit zmizelou posádku a podle námořního práva dostat podíl z nalezené lodi. Opět jsme trochu chudí na zdroje, ale v mnoha popisech legendy najdete zmínku o tom, že po většinu cesty dělila obě lodi hustá mlha. Námořníci, kteří se v Londýně dostali z Mary Celeste na pevnou zem, zaprvé odmítli říct, jaká byla plavba, zadruhé se zapřísáhli, že na palubu té brigy už nikdy nevstoupí. Bohužel nám k téhle roztomilé historce chybí důkaz, takže se pravděpodobně nestala.

Co se ale stalo určitě, bylo tříměsíční vyšetřování britského rejdařství, jestli nedošlo ze strany posádky Dei Gratia k nějakému podvodu. Jestli třeba nepovraždili posádku druhé lodi, aby získali nárok na část nákladu. Nic takového se ale nepotvrdilo, Morehouse a jeho muži byli vyplaceni, loď byla vrácena do rukou americké společnosti… ale co se stalo její posádce, to nikdy nikdo nezjistil.

Existuje však hromada verzí. Žádná není doopravdy potvrzená, ale některé jsou… pravděpodobnější než jiné. Mluví se například o útoku pirátů, ale nenašly se ani známky souboje a nechyběly cennosti. Milovníci vyfabulovaných záhad rádi zmiňují útoky obřích chobotnic nebo únosy mimozemšťany. My bychom byli nejradši, kdyby to byla obří chobotnice a mimozemšťani v jednu chvíli.

Asi nejrozumnější vysvětlení říká, že se rozbila jedna z pump. Při horečnatém opravování a odčerpávání vody se poškodily sudy s denaturovaným lihem, takže kapitán Briggs v obavě z výbuchu nakázal své rodině i posádce vlézt do člunu, který se přivázal za Mary Celeste. Idea měla být taková, že se počká v bezpečné vzdálenosti, než se výpary rozplynou. Ale nekvalitní lano nebo nekvalitní uzel neudržel člun za lodí a posádka musela zoufale sledovat, jak jim jejich vlastní prázdná loď mizí za obzorem, zatímco oni jsou na otevřeném moři pouze v malém člunu. Osm dospělých chlapů, žena a malé dítě.

Země na obzoru

Co je nejhorší, příběh Mary Celeste tady nekončí. Protože se o ní psalo, že je to prokletá loď, kupovala se pod cenou. Ale nikdo na ní nechtěl moc sloužit, takže ji její majitelé v roce 1885 pojistili na velké peníze, aby ji pak poslali na útesy nedaleko Haiti. Všichni věděli, že šlo o pojistný podvod, ale nic moc nešlo dokázat, takže kapitán lodi odkráčel s penězi. Uchlastal se tři měsíce nato.

Ze sedmnácti kapitánů, které Mary Celeste měla, se jenom čtyři dožili pokojného stáří, třináct z nich zemřelo předčasně a buď ošklivě nebo minimálně záhadně. Lidé tak moc dávali od brigy ruce pryč, že se ji ani nikdo nepokusil rozebrat na součásti. Prostě hnila na pobřeží Haiti, než ji polklo moře. A my to chápeme. Briggsovu rodinu nemusela zrovna polknout příšera a McLellana nemuseli udusit duchové. Ale to neznamená, že je s tou lodí vše v pořádku, že.

Pro všechny věci, které se ve spojitosti s Mary Celeste staly, existuje logické vysvětlení. Což neznamená, že ta ču..a nebyla prokletá.

Podobné články

Doporučujeme

Další články