Rosteš pro šibenici!
Narodil se 31. října 1900 v Uherském Ostrohu (v části Ostrožské Předměstí). Jeho budoucnost předurčilo prostředí, do kterého se narodil. Otec byl alkoholik – zplodil mnoho dětí, ale nestaral se, většinu času trávil v hospodě. Když bylo Martinovi 10 let, prohrál jej jeho otec v kartách, následně musel otročit u světských (kolotočářů). Starší z bratrů později odjel do Ameriky a otec za ním – po příjezdu měl svého tátu okrást, prostě normální rodinka. Martin Lecián skončil v polepšovně. Krást musel už od raného dětství – rodina byla velmi chudá, matka Leciánových sourozenců zemřela v jejich útlém věku. Lecián pobyl v polepšovně mezi léty 1915 až 1918. Později vzpomíná, že právě v polepšovně dostal jakousi „školu kriminálníka“.
Ihned poté, co v 18 letech opustil polepšovnu, začal se věnovat trestné činnosti. Dvakrát byl potrestán krajským soudem v Uherském Hradišti. Poté musel nastoupit do povinné vojenské služby. Odtud měl pětkrát dezertovat – během útěku se živil krádežemi. Za jednu noc dovedl vykrást několik trezorů. Ty byly opatřeny dusivým popílkem, který měl zastavit případného zloděje. Lecián měl tuberkulózu, a tak se naučil otevírat trezor tak, aby jej neporušil – přes zámek. Právě díky jeho specifické metodě jej policie dopadla. Později u soudu tvrdil, že utíkal „poněvadž se tam se mnou hádali“. Během jednoho útěku potkal Marii Křenovskou. Stali se z nich čeští Bonnie a Clyde a začali společně vykrádat pokladny po celé Moravě. Ženy byly Leciánovi vůbec milé. Byl zvláštním kriminálníkem – alkoholu neholdoval, ale rád se dobře oblékal, spal v luxusních hotelích. Jeho gentlemanství vůči něžnému pohlaví a smysl pro módu mu přinesly pozornost veřejnosti, obzvláště žen.
Elegantní vrah
V Prostějově byl opět zadržen a převezen do nemocnice v Olomouci. Zde se seznámil s jiným kriminálníkem, Szekelym. Rozhodli se, že z nemocnice utečou. Při útěku v roce 1925 zranili dva strážné. Společně se dopouštějí několika krádeží. Ve vyškovských Bučovicích se však jejich cesty rozcházejí. Lecián míří dál na Moravu a Szekely zase na Slovensko. 19. ledna 1927 se Lecián dopouští první vraždy. Ví, že je po něm vyhlášeno celostátní pátrání a stává se velice paranoidním. Navíc je také ozbrojen pistolí Mauser 1910. Ve Slavkově u Brna zastřelí strážníka Rudolfa Hanáka, jenž jej vyrušil při vloupání. Další obětí je hlídač podniku v Jihlavě. Poté střílí na četníka Šilhavého přímo ve vlaku, ze kterého za jízdy vyskakuje. 8. března ve Veselí nad Moravou zastřelí četníka Antonína Stuchlého. Po této vraždě je zalarmována i armáda.
Konec moravského Clyda
Lecián je zadržen až 23. dubna v Novém Bohumíně, zatýkají jej policisté v civilu. V Olomouci s ním proběhne soudní proces. Ze soudního spisu můžeme vyčíst, že ani zde se Lecián nechoval dvakrát pokorně: „obžalovaný se dostává do kontroverze se svědkem, jemuž nadává smrade zasraný...“ Lecián dostává za 10 vražd trest smrti. Skutečný rozsah jeho trestné činnosti je však neznámý. Šance, že by Lecián byl nakonec popraven byla malá, prezident Masaryk dával každému milost. Potřebné dokumenty pro Leciána byly prý už připraveny. Ovšem Lecián se i zde pokusil o útěk, společně s dezertérem Kašpaříkem. Ukradli zbraň a při útěku zastřelili strážného Ferencze Kisse. Tím si definitivně Lecián podepsal ortel smrti. Kiss čekal s novomanželkou dítě, zde šel i Masarykův soucit stranou. Paradoxní je, že Leciána poslali nejdříve na léčbu jeho tuberkulózy – nemohli popravit nemohoucího člověka, takže o něj pečovali, aby mohl být oběšen. Na jeho popravě 6. října 1927 se sešlo rekordní množství lidí. Lecián před popravou nechtěl nikomu nic vzkázat, ani vidět svého bratra, který jej chtěl navštívit. Prý měl jen okomentovat masu občanů, kteří se sešli, slovy: „Tolik lidí?“ Po smrti je uložen v neoznačeném hrobě na vojenském hřbitově v Olomouci. I tak jeho hrob prý ženy našly a stalo se z něj poutní místo jeho fanynek. O pár let později pochodovala olomoucká KSČ s transparentem Pod praporem Leciána!
ZDROJE:
https://cs.wikipedia.org/wiki/Martin_Lecián
https://kriminalistika.eu/muzeumzla/lecian/lecian.html
Badatelé živě: Největší zločinci historie - Postrach Moravy Lecián
https://en.wikipedia.org/wiki/Mauser_Model_1914