Rozchod s přítelkyní, milenkou, manželkou, prostě s kýmkoliv je důležitou součástí společenského života Brňáků. Není divu, vždyť tento slavnostní okamžik prožije Brňák v průměru jen asi 12krát za život. Zatímco zbytek Čech, Moravy a Slezska věnuje pozornost jen výběru míst na rande, případně na další tragickou událost, jakou je dobrovolné odevzdání svobody, tedy na svatbu, Brňáci hledí i na to, kde se elegantně rozejít. Pěkně v klidu a míru, ne dramaticky jako ve Zlíně, ne hystericky jako v Praze nebo trapným mlčením jako v Chebu. Zde je šest příkladů míst, kam Brňáci rádi chodí ukončovat vztah.
1. V Kostnici u sv. Jakuba
www.ticbrno.cz V červnu 2012 se nejen rozchodové veřejnosti otevřela Kostnice u sv. Jakuba, objevená při průzkumu podzemí v roce 2001. Počet ostatků lidí, kteří se kdysi dávno rozešli se životem, se odhaduje na 50 tisíc. Z antropologických rozborů vyplývá, že jsou zde pochovány oběti středověkých morových a cholerových ran, válečných událostí z doby třicetileté války a švédského obléhání. Je to ideální místo na přiznání, že čas strávený s ní byl velký omyl. Holky z Brna jsou slušně vychované, nehysterčí a toto tvrzení, i když nemusí být pravdivé, pokorně přijmou a snaží se zlepšit, protože při pohledu na lebky jim brzy dojde, že moc času už jim nezbývá. www.ticbrno.cz V kostnici je možné rozejít se celoročně od úterý do neděle od 9.30 do 18 hodin. Rozchody se konají každých 30 minut ve skupině po 20 osobách. Někdy může být velký zájem, proto zkušení Brňáci doporučují vstupenky rezervovat na tel. čísle 515 919 793 nebo na e-mailové adrese: kostnice@ticbrno.cz.
2. V labyrintu pod Zelným trhem
www.ticbrno.cz V dubnu 2011 se otevřely hluboké podzemní prostory labyrintu pod Zelným trhem, kde na návštěvníky čekají středověké chodby a sklepy. Prohlídková trasa nabízí několik možností, kde jí lze vaše rozhodnutí sdělit. Oblíbený je pravý historický pranýř, kde musí sama uznat, že se k vám nechovala nejlépe a rozchod pokorně přijme. Labyrintem vás ve skupinách (min. 5 osob, max. 25 osob) provází rozchodoví průvodci každých 60 minut. Vstup do labyrintu je ze Zelného trhu č. 21.
3. V Kapucínské kryptě
stoneman.rajce.net Zvláště zkušení rozchodoví harcovníci dávají přednost poklidné atmosféře kapucínské hrobky. Zbožná prostota a uměřenost prospívají mlčení. A když brněnský muž mlčí, jeho partnerka okamžitě pochopí, že došlo k rozchodu. Chce-li Brňan zdůraznit neodvratnost svého rozhodnutí, mlčí vedle své (již bývalé) partnerky před ostatky proslulého vůdce pandurů Františka barona Trencka (+ 1749). Teď, když už jsou konečně od sebe, může se Brňan oddat praktickým úvahám. Třeba nad tím, jak je možné, že tělo žádného z pohřbených nebylo nabalzamováno, jen vzduchem vysušeno. Ona může zaplašit smutek z rozchodu tím, že pozvolné vysoušení lidského masa umožnilo zachovat nejen fyziognomii zemřelého, ale mnohdy i původní oděv. Zase již svobodná slečna ocení detaily tehdejšího odívání. V kryptě se můžete rozejít úterý–sobota: 9.00–12.00 a 13.00–16.30 a také i v neděli: 11.00–11.45 a 13.00–16.30. Více na kapucini.cz.
4. Před náhrobkem maršála Louise Radduita de Souches
www.ticbrno.cz Velitel úspěšné obrany Brna proti Švédům v roce 1645, polní maršál Louis Raduit de Souches, zemřel 12. srpna 1682 a byl pohřben v kostele svatého Jakuba. Měděná, krásně zdobená rakev s jeho ostatky je uložena v kryptě, která je ale nepřístupná. To ale vůbec nevadí. Rozchody se konají u náhrobku s bronzovou sochou a betonovým pilířem za hlavním oltářem. Toto místo si oblíbili ti, kteří se neradi rozcházejí ve skupinách, ti, kteří za rozchod nechtějí platit a také ti, kteří se rozcházejí velice často. Vstup je totiž zdarma. Zvláštním dnem je 15. srpen, den výročí Brňanů nad švédskými vojsky, kdy představitelé Brna kladou květiny jako výraz vděčnosti. Pokud tedy Brňan neprozřetelně koupil své budoucí ex květiny, může je po rozchodu položit k náhrobku jako poděkování za to, že tak jako Brno bylo kdysi osvobozeno od okupace, je i muž osvobozen od citového vydírání.
5. U nabalzamovaného těla Martina Středy
www.jesuit.cz/brno Další z oblíbených rozchodových míst. Zvláště ve středu se před prosklenou rakví Martina Středy tísní davy rozchodumilovných Brňáků, kteří si zde slibují věčné odpuštění za to, jak se celá ta léta vzájemně trápili. Jezuita Martin Středa na jaře 1645 organizoval obranu před švédskými vojsky, obstarával obráncům vodu a potraviny a v kostele vytvořil i zázemí pro odhodlané obránce. Především však odvahou modlitbami poskytoval obráncům města v těchto kritických okamžicích duchovní a morální podporu. Po 112 dnech dobývaní města švédská armáda v čele s generálem Torstensonem zastavila útok. Poslední koule, kterou Švédové vystřelili z děla, se údajně zastavila přímo před páterem Středou. O čtyři roky později Martin Středa zemřel a jeho mumifikované tělo je dodnes uloženo v prosklené rakvi v kryptě jezuitského kostela. Kostel je přístupný každý den v době konání bohoslužeb. Pro mnoho Brňáků toužících zase žít svobodně je Martin Středa příkladem toho, že i bez ženy lze prožít krásný a dramatický život. Vstup samozřejmě zdarma, ale nějaký ten dar pro kostel se vždy hodí. Více na www.jesuit.cz/brno.
6. V Mincmistrovském sklepě
www.ticbrno.cz Nejnovějším populárním místem, kde se v Brně odehrávají rozchody, je Mincmistrovský sklep. Jsou to historické sklepní prostory, objevené při průzkumu brněnského podzemí v roce 1999. V roce 2007 byl sklep, který stával patrně pod domem mincmistra Bruna a později Mikuláše od Věže, zpřístupněn veřejnosti a o tři roky později k němu byly připojeny rekonstruované sklepy Nové radnice. Uvnitř naleznou příznivci elegantních rozchodů i expozici ražby mincí v Brně a na Moravě. Právě pro onen symbolismus tvrzení, že „není všechno zlato, co se třpytí“ si sklep vybírají ti muži, jejichž expartnerky ve vztahu hledaly jen peníze a nedostatečně vnímaly něžnou vnitřní krásu muže. Některé osamocené, prázdné prostory také umocňují expartnerkám jejich duchovní prázdnotu, a tak si uvědomí, že většina brněnských mužů kašle na velká prsa, pevné zadky a hladkou pleť, ale hledají vzdělané, chytré a duchovně bohaté ženy. A to je to, co Brňáky odlišuje od jiných českých, moravských a slezských mužů.
A TADY máte 9 důvodů, proč se po třech letech rozejít se svým chlapem.