Zrození legendy
V současnosti snad neexistuje žádný fanoušek fotbalu, který by ve svém životě ani jednou nezaznamenal jméno Pelé. Pelé je totiž živoucí fotbalová legenda, nejlepší hráč 20. století a pro nemalou část příznivců fotbalu také nejlepší hráč všech dob.
Brazilec s desítkou na dresu totiž předběhl své současníky o pěknou řádku let v rychlosti, technice i tvrdosti, což znamenalo, že si na hřišti prakticky dělal, co chtěl. Některé zápasy, ve kterých Pelé zazářil, vypadaly, jako když vypustíte profesionálního fotbalistu na dětské hřiště, aby si tam nebohá děťátka pěkně povodil.
Fotbal byl v životě Pelého již od jeho narození v brazilském městě Três Corações. Pelé přišel na svět jako Edson Arantes do Nascimento 23. října roku 1940. Přestože jeho otec Dondinho byl profesionálním fotbalistou, rodina se řadila k chudším vrstvám jihovýchodní Brazílie. Dříve byl totiž i profesionální fotbal spíše koníčkem než způsobem obživy.
Trénovat začal již v útlém věku, přičemž hned jeho první fotbalový trenér Pelého prohlédl a spatřil v něm fotbalový talent. Svůj první gól v profesionálním fotbale vstřelil již 7. září roku 1956 za klub Santos FC. V šestnácti letech také ještě stihl debutovat v národním týmu. Bylo to 7. července roku 1957 v zápase s Argentinou, ve kterém nepřekvapivě právě Pelé vstřelil jediný brazilský gól.
Mistr světa… třikrát
Pro jakéhokoli profesionálního fotbalistu jsou běžné dva sportovní cíle. Získat pohár mistra světa a zvítězit v Lize mistrů. Vzhledem k tomu, že Pelé strávil celou fotbalovou kariéru v brazilském klubu Santos FC (nepočítáme-li dva poslední roky v americkém klubu New York Cosmos), jeden z těchto cílů padl. Liga mistrů je totiž výhradní záležitostí evropských klubů.
Mistrem světa se ale Pelé stal hned třikrát. Poprvé tomu bylo roku 1958, když Brazílii pomohl v semifinále svým hattrickem proti Francii a následně ve finále svými dvěma góly přispěl k porážce domácího Švédska. Stal se tak nejmladším mistrem světa v historii.
Druhý titul mistra světa získal Pelé v roce 1962 v Chile, přestože se hned v druhém zápase s Československem zranil a turnaj nedohrál. Brazílie se za svou hvězdu pomstila našemu československému týmu ve finále, ve kterém zvítězila 3:1.
Postupem času soupeři zjistili, že si s Pelého nadčasovou hrou neví rady a přikročili k jediné možné alternativě – tvrdé a zákeřné hře. Po této zkušenosti na mistrovství světa v roce 1966, kdy v jednom ze zápasů skončil Pelé na nosítkách, prohlásil, že už na mistrovství světa nikdy hrát nebude.
Naštěstí Pelé nedodržel slovo a roku 1970 přidal do sbírky ještě třetí titul mistra světa. V kvalifikaci nastřílel sedm branek a další přidal během turnaje. Na šampionátu se Brazílie střetla také s Itálií. Osobně měl tehdy Pelého bránit Tarcisio Burgnich, který na památný zápas vzpomínal se slovy: „Před zápasem jsem si řekl, že je z masa a kostí jako každý jiný. Mýlil jsem se.“
Král žen
Pelé se stal šestkrát mistrem Brazílie a za svou fotbalovou kariéru nastřílel 1284 gólů. Kromě fotbalových rekordů ale Pelé lámal i rekordy v osobním životě. Za svůj život vystřídal značné množství partnerek. Pelé se oženil hned třikrát, což však neznamená, že v jeho životě hrály roli pouze tři ženy. Poprvé se oženil v roce 1966 s Rosemeri dos Reis Cholbi, se kterou měl dvě dcery a syna. S Rosemeri se Pelé rozvedl po šestnácti letech manželství v roce 1982.
V roce 1994 se oženil s Assírií Seixas, se kterou měl dvojčata. Vztah se rozpadl po čtrnácti letech v roce 2008. Potřetí se Pelé oženil v 73 letech v červenci roku 2016 s jednačtyřicetiletou Marciou Aoki. Poměr měl Pelé také s televizní moderátorkou Xuxa, služebnou Aniziou Machado či novinářkou Lenitou Kurtz. Pelé je celkově otcem sedmi dětí. Vzhledem k takto pestrému osobnímu životu se není třeba divit tomu, že Pelé v roce 2005 propagoval Viagru.
Brazilský národní poklad
Pelé za svou fotbalovou kariéru uchvátil mnoho fanoušků fotbalu, dokonce svými výkony fascinoval i jiné fotbalové profesionály. Franz Beckenbauer, další z fotbalových legend, označil Pelého za nejlepšího hráče všech dob. Český fotbalový král Josef Masopust se k Pelého hře vyjádřil slovy: „Jednou jsem ho viděl něco pokazit, špatně hodil aut.“ Po Pelého návratu z mistrovství světa roku 1958 ho dokonce brazilská vláda označila za národní poklad.
Když v seriálu Okresní přebor debatují dva hlavní protagonisté Jirka Luňák a Jarda Kužel o tom, jestli byl Maradona feťák, padne i jméno Pelé. Jarda Kužel následně prezentuje svoji teorii slovy: „Od tý chvíle, co jsou zavedený antidopingový kontroly, objevil se nějakej novej Maradona nebo Pelé? Vůbec bych se nedivil, kdyby mu z těch amazonskejch pralesů vozili houbičky přímo do šatny.“ Tady si dovolím s Jardou Kuželem nesouhlasit. Jediný Pelého doping byl již tolikrát zmiňovaný talent od Boha, se kterým se Pelé narodil, a kterým to vše také začalo. V roce 1940 prý Pelého matce kdosi předpověděl, že porodí krále. S největší pravděpodobností se jedná o vymyšlenou historku. Zdali opravdu někdo něco Pelého matce předpověděl, nikdo neví. Víme však, že nakonec krále opravdu porodila.