fb pixel
Vyhledávání

Příběh Věry Bílé: Vyprodala pařížskou Olympii, zpívala pro Clintona, nakonec ji zničily automaty

Zdroj: Profimedia

Přezdívalo se jí romská Ella Fitzgerald. Vydělávala obrovské peníze a vyprodávala sály po celém světě. Jméno romské zpěvačky Věry Bílé mělo sice mnohem větší váhu v zahraničí než v Česku, ale i tak patřila v tuzemsku mezi výrazné osobnosti, na které bychom neměli zapomínat, obzvlášť v době, kdy se do českých a slovenských rádií vrací romština.

Martin Miko
Martin Miko 30.1.2024, 09:26

Nejlepší romská zpěvačka na světě

Věra Bílá (rodným jménem Giňová) se narodila 22. května 1954 v Rokycanech jako jedno ze sedmi dětí Karola Gini. Dětství Věry Bílé bylo logicky ovlivněno romskou tradicí a hudbou, kterou slyšela ve svém okolí. Její rodina byla vášnivá v hudbě, a tak již od útlého věku začala Věra zpívat a projevovat svůj hudební talent. Otec jí věnoval pozornost a podporoval ji v hudebním růstu. Přesto všechno však byla hudební i pěvecký samouk. Věra sice zpívala česky i slovensky, do světa si však vyšlapala cestu především díky romskému zpěvu a kapele Kale, se kterou cestovala po celé Evropě.

V roce 1994 ji objevila Zuzana Navarová a poté několik let spolupracovala s tehdejším textařem z Blue Effect. Pak se objevil uznávaný producent a muzikant Jiří Smetana se zkušenostmi ze zahraničí. Posléze se stal jejím manažerem.

„Věra Bílá milovala tradiční romskou hudbu. Její domovská kapela, skupina Kale, vznikla v 80. letech. Muzikanty dohromady svedla láska k hudbě – velmi je tehdy ovlivnila britská skupina Beatles, a to nejen hudebně, ale i zpěvem. Impuls pro založení kapely přišel od legendární zpěvačky Zuzany Navarové. O osudu vznikající kapely se pak rozhodovalo u Věry Bílé doma – nově vznikající skupinu si přišla poslechnout samá známá jména – již zmíněná Zuzana Navarová, tehdejší ředitel BMI Jaroš a zpěvák Petr Muk. Kale uspělo. Ani ne za rok vznikla první deska s názvem Rompop a uskupení vyrazilo na svůj první velký koncert, do Francie,“ vzpomínali v Radiožurnále členové kapely Kale v roce 2020.

Bílá měla díky svému mimořádnému talentu a jazykovému přesahu možnost prorazit v Evropě, což na přelomu tisíciletí směle dokazovala. Dokonce se o ní v té době psalo jako o nejznámější zpěvačce z Česka na světě. Není se čemu divit, když vyprodala pařížskou Olympii, zpívala v Bílém domě americkému prezidentovi Billu Clintonovi v rámci soukromého koncertu a světové deníky typu The Guardian o ní psaly jako o mimořádném talentu. Její úspěchy v zahraničí jí mohli tuzemští interpreti jen a pouze závidět, protože to, co se povedlo Věře Bílé, jakožto bývalé uklízečce z nádražní restaurace, se v Česku nepovedlo nikomu. Podle manažera Bílé Jiřího Smetany hrála s kapelou Kale v 26 zemích světa, což ji prý příliš nevzrušovalo. Cestování ji příliš nebavilo, protože si v letadle nemohla zapálit cigaretu, a v hotelových pokojích prý spala nerada s postelí kolmo. Kvůli pověrám přestavovala postele šikmo ke stěně. V luxusních hotelech si navíc pravidelně prala sama.

Jenže její kariéra neměla jenom světlé stránky. Během 10 let, kdy jí Jiří Smetana dělal manažera, se stalo spoustu často mnohdy bizarních a pro něj nepochopitelných událostí, kterými si podkopávala krůčky při cestě na vrchol šoubyznysu. Většinu vydělaných peněz naházela do výherních automatů, a pak si stěžovala, že za své koncerty nedostává dostatek peněz. Přitom ostatní členové její kapely se měli dobře, jeden z nich si dokonce koncertováním vydělal na dům. Smetana využíval svých zahraničních zkušeností a domluvil Věře koncerty v Madridu nebo ve světoznámé Carnegie Hall. Romská zpěvačka však zahraniční koncerty zrušila kvůli nemoci, a koncert ve známé newyorské hale dokonce kvůli „kšeftu“ v Prešově. Ve skutečnosti se jí pouze nechtělo zpívat a hlavně cestovat. Kvůli své nadváze se nerada přemisťovala po svých, takže to s ní Smetana mnohdy neměl lehké.

V lednu 2013 jí zemřel ve věku 33 let adoptivní syn a krátce poté i manžel. Od roku 2011 navíc společně žili na ubytovně v Rokycanech, kam se dostala kvůli neplacení nájemného v obecním bytě. Navíc se kvůli závislosti na automatech dostala do obrovských dluhů. Smutný pád, pokus o návrat a poslední roky života detailně vystihuje dokumentární film Davida Vondráčka Poslední naděje Věry Bílé. Nakonec zemřela 12. března 2019 na následky infarktu ve věku 64 let.

Zdroje informací:

https://www.csfd.cz/film/665680-posledni-nadeje-very-bile/prehled/

https://www.csfd.cz/film/313066-13-komnata/268392-13-komnata-very-bile/prehled/

https://www.lidovky.cz/orientace/kultura/nejlepsi-romska-zpevacka-na-svete-psal-the-guardian-o-vere-bile-ktera-v-utery-zemrela.A190312_121501_ln_kultura_vlh

Podobné články

Doporučujeme

Další články