Stoletý trend
Justice League od Zacka Snydera, mnoho snímků od Petera Jacksona nebo Hvězdné války od George Lucase. Co mají tito lidé společného? Není jim cizí dodělávat nebo předělávat své filmy v průběhu času. Tyto nápady bohužel často nedopadají dobře, jak jsme se v minulosti mnohokrát přesvědčili. Obecně se třeba soudí, že žádný z director cutů Apokalypsy prostě není tak dobrý jako původní film, který byl vypuštěn do kin...
Asi se ptáte, jak tohle souvisí s Prodanou nevěstou, která je zmíněná v titulku. Inu, tahle posedlost svým vlastním dílem a jeho ultimátní formou není vyhrazena pouze filmovým režisérům. Pablo Picasso jí trpěl taky. A Bedřich Smetana taky.
Composer’s cut
Většinou se dočtete, že Prodaná nevěsta měla premiéru 30. května 1866, a to je určitě pravda. Slavnostní premiéra se konala v Prozatímním divadle, které předcházelo tomu Národnímu, a nakonec se budova Prozatímního stala jeho součástí. Byla to velká událost, od Braniborů v Čechách se vědělo, že Bedřich Smetana udělá v showbyzu velkou kariéru, i když jeho největší kusy jako třeba Libuše, ho teprve čekaly.
Prodaná nevěsta byla super od začátku, ostatně její libreto psal Karel Sabina, básník, filozof, novinář a spisovatel, ale v té době i dramaturg Prozatímního divadla. A jeho udavačství rakouským úřadům se profláklo až v sedmdesátých letech devatenáctého století, takže v té době byl stále ještě respektovanou postavou. Pak už to byl jenom „chlapec, co chtěl dukáty“.
Smetana nicméně upravil svou operu hned dvakrát v roce 1869 a pak ještě jednou v roce 1870. To je takzvaná třetí a finální verze. A ta měla premiéru právě 25. září, tedy přesně před sto padesáti třemi lety. Právě v této úpravě je známá dodnes a díky Emmě Destinové byla uvedena v roce 1909 v newyorské Metropolitní opeře.
Takže pokud nejste spokojeni s něčím ve svém životě, nebojte se k tomu vrátit a párkrát to ještě prozkoumat nebo vylepšit. Když se za to nestyděl Smetana, vy taky nemusíte.