Kontroverzní císař plný úchylek?
Gaius se narodil 31. srpna 12 jako třetí ze šesti potomků. Když mu byly zhruba tři roky, vzal ho jeho otec na vojenskou výpravu po severní Germánii. Mezi vojáky se stal velmi oblíbený. Pozornost na sebe upoutával tím, že byl oblékán do uniformy legionáře, a dokonce mu vyráběli i vojenské boty v dětské velikosti. Zde si získal přezdívku Caligula, což je zdrobnělina slova caliga. V latině se tento výraz překládá jako „malá vojenská bota“. Takže Caligula je vlastně botička.
Když zemřel císař Tiberius v roce 37, měl na jeho místo nastoupit Caligula společně s Tiberiovým vnukem Gemellem, ale na základě rozhodnutí Senátu bylo Gemellovo dědictví neplatné kvůli nepříčetnosti císaře. Po nástupu Caliguly na trůn se lidé radovali takovým způsobem, že během 3 měsíců obětovali přes 160 tisíc zvířat na oslavu jeho vlády. Historické prameny tvrdí, že jeho první činy se vyznačovaly štědrostí vůči armádě i běžným lidem. Odměny rozdával i z toho důvodu, aby si získal přízeň armády. Zhruba po půl roce vladaření prodělal Caligula vážnou nemoc. Údajně se mělo jednat o encefalitidu. Po vyléčení z nemoci se však prý začal chovat velice podivně, což vedlo ke klesající oblibě mezi lidmi. Rozhodl se například nechat zavraždit některé ze svých věrných pobočníků.
V roce 38 se Caligula rozhodl reformovat říšské finance. Zveřejnil například účty hospodaření státu a snížil daňovou zátěž na občany. Zároveň se rozhodl, že pomůže lidem, kteří přišli o své domovy v důsledku požárů v zemi. Bohužel mu toto konání příliš nevyšlo. Snížením daní si sice získal sympatie občanů, ale zároveň zemi dostal do finanční krize. Během velmi krátké doby dokázal promrhat 2,7 miliardy sesterciů (starověká římská mince), které po sobě v rozpočtu zanechal Tiberius. Rozhodl se proto k naprosto bizarním krokům. Začal vybírat poplatky například za soudy, svatby nebo prostituci. Když se o těchto nelíbivých „novinkách“ dozvěděli lidé, vyšli do ulic. Caligula proto přikázal vojákům, aby nespokojené lidi pobili.
Caligula nebyl příliš dobrý panovník a jeho poměrně krátkou vládu doprovázela i řada skandálů. I když byl skvělý rétor a měl intelektuální zájmy, tak se o něm píše jako o náladovém a nepředvídatelném císaři, který se vyžíval v autokracii. V populární kultuře je Caligula popisován jako šílený císař a nelítostný tyran, jenž má sklony k megalomanství. Podle některých historiků je toto vnímání Caliguly poměrně sporné a nedá se tak úplně dokázat. Filón z Alexandrie nebo Seneca ho popisovali jako pomateného muže, jenž byl pohlcený zlostí a svůj čas marnil užíváním si tělesných požitků se ženami.
Nicméně současná generace zná Caligulu především díky italsko-americkému filmu z roku 1979 od režiséra Tinta Brasse, který pojednává o vzestupu a pádu tohoto římského císaře. Snímek je vnímán jako velmi kontroverzní a v oblasti historických filmů nebylo nikdy natočeno nic drsnějšího a otevřenějšího než právě Caligula. Snímek je plný pornografie a názorné erotické scény plné brutality vzbuzují emoce dodnes. Není divu, že někteří herci a tvůrci filmu odmítli být napsaní v jeho titulcích.