Středověký kolorit starých zákoutí a úzkých uliček, romantická nábřežní promenáda i vyhlídkové plavby po Dunaji připomínající někdejší slávu kupeckého města, které s českými zeměmi pojilo nejen šíření křesťanství, ale také obchodní Zlatá stezka, po níž se do české kotliny po staletí vozila sůl z alpských ložisek.
1. Už samotný pohled na město, které z jedné strany rámuje hrad Veste Oberhaus a z druhé kostel Panny Marie Pomocné, je zcela úchvatný. Stopy italských architektů, kteří Pasov znovu vystavěli po velkém požáru v 17. století, říšská knížecí sláva i barokní okázalost vytvářejí z celého města fascinující celek.
2. Pevnost, ve které se v současné době nachází historické muzeum města Pasova nechal postavit Ulrich II. a dvakrát v historii na ni zaútočili i rebelující občané Pasova nespokojení s biskupským způsobem vlády, v roce 1298 a 1367. Později byla Veste Oberhaus využívána i jako nechvalně proslulé vězení, jemuž se přezdívalo „Bavorská Bastila“. Na svém tažení pevnost využil i Napoleon Bonaparte, který byl krásou Pasova naprosto uchvácen.
3. I když je historických budov v Pasově celá řada, ze zmínku určitě stojí barokně přestavěný hotel Wilder Mann spojený s příběhem císařovny Sissi. První zmínky o této budově pocházejí již z roku 1303, kdy se započala její historie jakožto sídla místního soudce. Poblíž rohového domu hned vedle radnice stával prý i pranýř. V roce 1844 přestavěl jistý Anton Niederleuthner budovu, která už tehdy sloužila jen jako starší hostinec, na prestižní hotel, kde se ubytovávali a ubytovávají císařovny i prezidenti. Mezi nimi právě rakouská císařovna, krásná Alžběta Bavorská, přezdívaná Sissi. Ve stejném pokoji se později ubytovávala celá řada prezidentů. Nyní přijde císařský pokoj na pouhých 100 eur za osobu na noc.
4. Na zvýšeném místě pasovského Starého města na náměstí Domplatz mezi řekami Dunaj a Inn stojí chrám se třemi věžemi se zeleně zbarvenými báněmi - nepřehlédnutelný dóm sv. Štěpána. Kostel se stal katedrálou už v 8. století, ale svůj nynější ráz získal až v 17. století, kdy byl barokně přestavěn. Svatý Štěpán je se svými třemi loděmi největším vnitřním barokním prostorem severně od Alp. Je vyzdoben bohatými štuky a malbami, které vytvořil Giovanni Battista Carlone a dominují mu obří varhany, které byly až do 90. let největšími na světě. Nyní jsou se svými 17974 píšťalami a 233 registry na třetí příčce.
5. Umělecké centrum Hollgasse ukrývá ve starých domech množství dílen, galerií a ateliérů. Pokud si navíc ujíždíte na vintage módě a anticích, neměli byste vynechat sobotní blešáky, které se v téhle čtvrti pravidelně konají.
Více informací o Pasově získáte tady: www.tourismus.passau.de
Bavorsko je nádherné. TADY máte 18 důkazů, že tam - stejně jako na některých místech u nás - mohli klidně i točit Pána prstenů.