fb pixel
Vyhledávání

Tajemství Agathy Christie: Své podivné zmizení na jedenáct dnů si spisovatelka odnesla do hrobu

Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain

Je to jedna z největších záhad historie, která připomíná detektivku od samotné Agathy Christie. Jednoho prosincového večera roku 1926 vstala třicetiletá spisovatelka z křesla, zašla do pokoje své sedmileté dcery, kterou něžně políbila na čelo, a poté opustila dům. Nasedla do auta a kamsi odjela, přičemž na jedenáct dní zmizela beze stopy. Co se vlastně tehdy stalo?

Martin Miko
Martin Miko 25.11.2024, 14:42

Záhada slavné spisovatelky

Do jedné z nejrozsáhlejších pátracích akcí v našich dějinách bylo zapojeno přes tisíc policistů a stovky dobrovolníků z řad veřejnosti. Poprvé v historii byla při hledání slavné románové spisovatelky nasazena i letadla. Do vyšetřování se zapojili také významní britští autoři detektivek, včetně sira Arthura Conana Doylea, tvůrce Sherlocka Holmese, a Dorothy L. Sayersové. Když policie objevila auto zmizelé spisovatelky, tak bylo prázdné, což vyvolalo u všech pocity strachu a překvapení.

Případ se rychle stal předmětem divokých spekulací. Noviny přinášely nejrůznější fantastické teorie, což dodalo celému příběhu nádech detektivky, jakou by sama Agatha Christie mohla napsat. V blízkosti opuštěného vozidla se nacházelo jezero Silent Pool, což vedlo k domněnkám, že se spisovatelka možná utopila. Objevily se i zvěsti o vraždě, podle nichž měl její manžel Archie Christie, známý svými nevěrami a aktuálním milostným poměrem, stát za jejím zmizením.

Po spisovatelce nebylo téměř dva týdny ani stopy. Až 14. prosince byla nalezena živá a zdravá v hotelu Swan Hydro v lázeňském městě Harrogate. Tvrdila však, že si na události posledních dní absolutně nepamatuje a nedokázala je nijak vysvětlit. Sama tedy nevěděla, co se vlastně talo. Během pobytu v hotelu se nijak nesnažila přivolat pozornost nebo vyhledat pomoc. Naopak se účastnila koncertů, plesů a dalších společenských událostí, které se tam pořádaly. Nakonec ji poznal jeden z hotelových hudebníků, kterým byl hráč na banjo, a ten okamžitě informoval policii.

Policie nakonec uzavřela případ s vysvětlením, že Agatha Christie cestou do Londýna havarovala se svým autem, což ji mohlo velmi otřást. Po nehodě se údajně rozhodla nastoupit na vlak do Harrogate, aniž by si s sebou vzala jakékoli zavazadlo. V lázeňském městě se ubytovala v hotelu Swan Hydro, kde se zapsala pod falešným jménem Theresa Neele. Zajímavostí je, že zvolila příjmení Neele, což je shodné se jménem milenky jejího manžela Archieho Christieho, což ještě více přililo olej do ohně tehdejších spekulací.

Ačkoli její zmizení vyvolalo v médiích bouřlivé debaty, spisovatelka sama o těchto událostech nikdy veřejně nemluvila. Do konce svého života odmítala vysvětlit, co se tehdy skutečně stalo, a tajemství si vzala s sebou do hrobu. Archie Christie tvrdil, že jeho žena trpěla úplnou amnézií, způsobenou šokem po autonehodě, což měla být příčina jejího zvláštního chování a výběru nově vytvořené identity.

Tato verze však nebyla nikdy zcela potvrzena. Někteří lidé věřili, že šlo o promyšlený útěk od problémů v manželství, které bylo v té době plné napětí kvůli manželovým nevěrám a plánům na rozvod. Jiní se domnívali, že Agatha Christie možná chtěla tímto dramatickým gestem upoutat pozornost veřejnosti.

Její zmizení zůstává dodnes jednou z největších záhad minulého století, která nepřestává fascinovat historiky, novináře ani samotné fanoušky její tvorby. Přestože autorka nikdy neprozradila pravdu, její díla, plná nečekaných zvratů a brilantních zápletek, jako by odrážela podivnou hru života, která ji tehdy postihla.

Zdroje informací:

https://www.biography.com/authors-writers/agatha-christie

https://en.wikipedia.org/wiki/Agatha_Christie

https://www.britannica.com/biography/Agatha-Christie

Podobné články

Doporučujeme

Další články