fb pixel
Vyhledávání

Tajemství mrkající mumie: Z dvouleté Rosalie Lombardo se stala turistická atrakce

Zdroj: Profimedia

Kapucínské katakomby v Palermu každoročně přitahují tisíce turistů, kteří chtějí spatřit balzamované tělo dvouleté Rosalie Lombardo. Ta totiž i po sto letech vypadá, jako by jen spala, a údajně občas zamrká. Co stojí za touto podivnou záhadou?

Martin Miko
Martin Miko 14.1.2025, 06:52

Mumie, která umí mrkat

Rosalia Lombardo zemřela 6. prosince 1920 v Palermu na zápal plic způsobený španělskou chřipkou. Její otec byl jistý Mario Lombardo, který byl hluboce zdrcen smrtí své teprve dvouleté dcery a odmítal se s celou situací mířit. Obrátil se proto na chemika a taxidermistu Alfreda Salafiu, aby tělo jeho malé dcerky nabalzamoval a uchoval pro budoucnost.

Rosalia je dodnes považována za unikátní exponát v Kapucínských katakombách na Sicílii. Mezi stovkami těl uložených v jejich temných chodbách působí téměř nadpozemsky. Vypadá totiž, jako by do tohoto prostředí vůbec nepatřila. Alfredo Salafia použil balzamovací techniku natolik výjimečnou, že Rosaliino tělo dodnes vypadá, jako by jen pokojně spala. Její zevnějšek uchvátí každého návštěvníka, ale stejně fascinující je i stav jejích vnitřních orgánů, které zůstaly téměř neporušené i po více než sto letech.

Pokud se skloníte k její skleněné rakvi, nepochybně vás zaujme její hladká pleť a zlatavé vlásky, které má svázané hedvábnou mašlí. Pohled do jejích přivřených víček, pod nimiž jsou stále zachované modré duhovky obklopené světlými řasami, vzbuzuje údiv a zároveň i dávku dojetí. Její neuvěřitelný stav každoročně přitahuje tisíce turistů, kteří přicházejí, aby spatřili jednu z nejlépe dochovaných mumií na světě. Díky tomu se Rosalia Lombardo stala největší atrakcí katakomb pod kapucínským klášterem v Palermu a symbolem fascinace smrtí.

V roce 2009 se u Rosalie začaly objevovat první známky rozkladu, zejména změna barvy kůže. Aby se její tělo dále uchovalo, byla rakev přesunuta na sušší místo a zároveň uložena do hermeticky uzavřeného skleněného krytu. Jak je možné, že vydržela v tak dobrém stavu po celé století? Tajemství spočívá v jedinečném balzamovacím roztoku, který vytvořil Alfredo Salafia. Recept na tuto směs odhalil kurátor katakomb Dario Piombino-Mascali, když objevil Salafiovy ručně psané poznámky. Směs obsahovala glycerín, formalín, síran zinečnatý, chlorid a alkoholový roztok s kyselinou salicylovou. Salafia tento roztok vpravil do Rosaliina těla pomocí injekce.

Důmyslná kombinace ingrediencí měla přesně promyšlený účel. Formalín sloužil k ničení bakterií a zastavení rozkladu, zatímco glycerín zajišťoval, aby tělo zůstalo pružné a nevysychalo. Síran zinečnatý a chlorid pomáhaly zachovat pevnost tkání a alkohol s kyselinou salicylovou bránily vzniku plísní a dalších mikroorganismů. Právě díky této jedinečné směsi a preciznímu postupu mohl Salafia vytvořit balzamaci, která odolala zubu času a dodnes uchvacuje stovky tisíc návštěvníků.

A co tvrzení, že mumie mrká? Mnozí turisté dlouhou dobu věřili, že jde o zázrak. Tyto spekulace však definitivně vyvrátil kurátor katakomb. Zjistil, že zdánlivé „mrkání“ je pouhou optickou iluzí. Protože Rosaliiny oči nejsou zcela zavřené, světlo dopadající na její tvář vytváří dojem, že se víčka pohybují. I tento jev ale přispívá k fascinaci, kterou malá Rosalia vyvolává u turistů, kteří přicházejí obdivovat nejen její krásu, ale i umění balzamace.

Zdroje informací:

https://themortegirls.com/2018/11/19/rosalia-lombardo/

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S094096021300085X

https://www.palermocatacombs.com/explore/rosalia-lombardo

Podobné články

Doporučujeme

Další články