fb pixel
Vyhledávání

Tvrdá, krásná a prudce inteligentní - Alžběta I. byla ultimátní single lady boss

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Existuje slavné video z volebního meetingu Donalda Trumpa před volbami v roce 2016. V něm jedna z Trumpových fanynek do televize vysvětluje, že žena nemůže šéfovat národu, že to je práce pro muže. Za takové řeči by ji nechala Alžběta I. pravděpodobně lámat v kole.

Jan Studnička
Jan Studnička 16.11.2020, 08:15

Udělejte místo, prochází královna

Alžběta neměla cestu k trůnu jednoduchou. Byla jedním z dětí Jindřicha VIII., který měl jak známo mnoho žen a ještě víc dětí, takže pro malou Lizzy to na kralování nevypadalo. Zvlášť poté, co její matku nechal Jindřich popravit. Po Jindřichově smrti se ujal vlády jeho syn, ten ale brzo zemřel a pak se na trůn posadila Alžbětina starší sestra Marie I. Ta si moc dobře uvědomovala, že její mladší nevlastní sestra je bystrá, krásná a extrémně schopná… takže ji pro jistotu nechala uvěznit v londýnském Toweru. Pár dní před svou smrtí ji ale jmenovala svou nástupkyní, protože prostě v království nikdo lepší nebyl. 17. listopadu 1558 tak Elizabeth usedla na anglický trůn. A začala se přepisovat historie.

Víte, mezi anglickou šlechtou se šuškalo, že v mládí Alžbětu sexuálně obtěžoval její nevlastní otec a ona to nejspíš i byla pravda. Tenhle fakt jí nejspíš trochu znechutil muže, ale hlavní důvody, proč se Liz nikdy nevdala, byly čistě politické a vrcholně pragmatické. Nechtěla se vdát za evropského monarchu, aby neposilovala vliv cizí moci na ostrově a nechtěla si vzít ani anglického šlechtice, aby zbytečně neposilovala jeden konkrétní rod. Stala se The Virgin Queen a slavně prohásila, že se vdává za Anglii.

Muže nicméně ráda měla, zvláště ty vzdělané, takže za svou téměř půl století trvající vládu vystřídala řadu milenců, někteří byli o desítky let mladší než ona. Nijak významně na nich ale emočně nelpěla, takže když bylo potřeba, nebála se poslat některého z nich na popraviště. Když totiž chtěla, byla Alžběta naprosto brutální.

Poručíme větru, dešti

Pevně věřila ve výzvědnou službu, slavně byl jejím spymasterem sir Francis Walsingham, který měl oči a uši po celé Evropě. Špioni, agenti, spiknutí, vraždy, to všechno bylo v jeho repertoáru a Alžběta na něj velice dala. Dokonce nechala popravit svou sestřenici, protože se zapletla do spiknutí se Španělskem.

Přísně katolické Španělsko bylo totiž tenkrát hlavním rivalem Anglie na světové scéně. Elizabeth po náboženských bouřích totiž udělala z ostrova protestantskou zemi a to přilévalo olej do už takhle solidně rozhořelého ohně politických a obchodních konfliktů se španělským králem Filipem. Alžběta slavně podporovala korzáry a privatýry, kteří brázdili Atlantik a lovili španělské lodě.

Napětí vyvrcholilo v roce 1588, kdy sto dvacet lodí španělské Armady vyrazilo do kanálu La Manche, aby zahájilo invazi do Anglie. Dostali ale od Elizabethina loďstva takový klepec, že už se z toho nikdy nevzpamatovali. Anglické loďstvo donutilo Španěly k ústupu na sever, kde je dorazila série silných bouří.

Nebuďte princezny, buďte královny

Těch čtyřicet čtyři let, kdy seděla Alžběta na trůnu, je považováno za zlatý věk Anglie. Země zbohatla, zakládala kolonie v zámoří, podporovaly se vědy, výzkum, kultura. Objevil se třeba jistý William Shakespeare, možná jste o něm už někdy slyšeli. Stačilo pár desítek let vlády jedné badass zrzky a kulturní dopad její vlády můžeme cítit dodnes.

Elizabeth si mimochodem uvědomovala, co je zač a jak působí na lidi… jak nejspíš bude působit na lidi. Proto na všech obrazech vypadá, jako kdyby vypadla z nějakého fantasy románu. To fantaskní oblečení nosila schválně, aby i vzhledově seděla tomu božskému ideálu Virgin Queen. I když v soukromí uměla protancovat noc a pařit do rána.

Jedinou záhadou je, proč v době #MeToo a boje za rovnoprávnost nenosíme trička s Alžbětou na hrudi?

Podobné články

Doporučujeme

Další články