fb pixel
Vyhledávání

Vyřizování účtů, které vyděsilo celou zemi: Útok v Salisbury zkoumá dopad atentátu na Skripala

Zdroj: Profimedia.cz

Tajní agenti, nervy paralyzující jed, boj o život a mrtví domácí mazlíčci. Příběh atentátu na Sergeje Skripala, někdejšího agenta GRU, k němuž došlo v roce 2018 ve Velké Británii, zní spíš jako scénář hollywoodského film než jako skutečná událost. Opravdu se to ale stalo, a tak realita zase jednou dokázala, že je tím nejzajímavějším námětem. K dramatickému incidentu, jenž měl mnohem rozsáhlejší následky, než jeho viníci původně zamýšleli, se vrací nová televizní minisérie Útok v Salisbury.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.3.2021, 09:51

Panika (nejen) v městečku

4. března 2018 dva příslušníci ruské tajné služby otrávili za pomoci nervy paralyzujícího jedu známého jako novičok přeběhlého bývalého agenta GRU Sergeje Skripala i s jeho dcerou Julijí. Kromě zamýšleného atentátu tak ale viníci zřejmě nezáměrně vystavili nebezpečí i celou populaci čtyřicetitisícového města Salisbury v anglickém Wiltshiru. Třídílná televizní minisérie Útok v Salisbury z produkce BBC zpracovává tři roky staré dramatické události z trochu jiného pohledu, než je ten úplně očividný. Nezabývá se až tolik Skripalem a jeho minulostí, jež k útoku vedla; soustředí se na lidský rozměr a především na ty, které celá věc ovlivnila omylem a aniž by si to zasloužili.

Kromě Skripalových byl totiž otráven také vyšetřující detektiv Nick Bailey (hraje ho Rafe Spall), jenž jako první policista zasahující na místě činu později bojoval v nemocnici o život. Při nedbalé likvidaci použitého jedu zřejmě pachatelům část novičoku unikla, což vedlo k otravě dvou obyvatel 10 kilometrů vzdáleného města Amesbury, a sice Charlie Rowleyho a Daawn Sturgess (hraje ji Myanna Buring), která v důsledku otravy zemřela. Než policie rozkryla příčiny otrav a spojila všechna vodítka dohromady, Velkou Británií v nevědomosti otřásl strach z rozsáhlého teroristického útoku. Právě tento rámec seriál režiséra Saula Dibba zkoumá a nabízí tak větší kontext dnes už notoricky známé kauzy. Útok v Salisbury byl natočen v roce 2020, jeho první epizoda si českou premiéru odbude 9. března ve 20 hodin na ČT 2.

Kdo je Sergej Skripal?

Proč vlastně dva členové ruské tajné služby, Alexandr Miškin a Anatolij Čepiga, vystupující pod falešnými identitami Alexandr Petrov a Ruslan Boširov, přeletěli kus světa, aby otrávili sedmašedesátiletého muže? Sergej Skripal se narodil 23. června 1951 v Kaliningradské oblasti. Po absolvování vojenského výcviku sloužil jako výsadkář, později ale přešel do GRU, tedy ruské vojenské zpravodajské služby. Když byl v roce 1994 přidělen jako vojenská atašé do Madridu, naverboval jej britský agent Pablo Miller, aby se stal dvojím agentem. Podle Ruska už od roku 1995 poskytoval Skripal Velké Británii důvěrné informace a údajně má stát za odtajněním identity až tří stovek ruských špionů.

Z toho důvodu také Sergej Skripal v roce 2004 stanul ve své vlasti před válečným soudem, kde čelil obvinění z velezrady. Původně mu hrozil maximální, tedy dvacetiletý trest, ale výměnou za spolupráci s vyšetřovateli nakonec Skripal dostal „jen“ třináct let. Ve vězení strávil pouze polovinu z toho – v roce 2010 dostal milost a azyl ve Velké Británii pod podmínkou, že Angličané pustí několik zadržovaných ruských agentů. Skripal se tedy odstěhoval do země čaje o páté a usadil se právě v Salisbury. Skripalova manželka v roce 2012 podlehla rakovině, jeho syn zemřel za nevyjasněných okolností v Petrohradu v roce 2016. Posledním členem blízké Skripalovy rodiny je tedy dcera Julije, která až do osudného roku 2018 žila v Moskvě. Za otcem přiletěla den před atentátem.

Podobné články

Doporučujeme

Další články