Na letní byt, vašnosto
Jak na přelomu devatenáctého a dvacátého století bujela industrializace, staly se dvě důležité věci naráz. Tedy, stalo se toho milionkrát víc, ale pro naše potřeby si potřebujeme uvědomit jenom dvě. Zaprvé, městští lidé měli často města plné zuby a na dovolenou chtěli vypadnout z ruchu velkoměsta. Hehe, představte si, jak by se cítili dneska. Druhou důležitou věcí byl rozvoj veřejné dopravy. Autobusy, parníky, ale hlavně vlaky. Spojte tyhle dvě věci a máte téma tohoto článku. Dovolenou na venkově.
Tenhle trend rostl už před první světovou, ale za první republiky dosáhl absolutního vrcholu. Každé léto rodina sbalila kufry, navalila se do vlaku a vyrazila na nějakou vesničku. Ti šťastnější mohli navštívit příbuzné na venkově, kde se udělala zabijačka, Pražáci pomohli se sklizní a po pár týdnech s výslužkou zamířili zpátky do metropole.
Ti méně šťastní museli za dovolenou zaplatit. S průměrným platem nějakých patnácti set korun nicméně nebyl letní byt nějak výraznou finanční zátěží, stál na měsíc od stovky do dvou stovek. Navíc jste se většinou mohli nastěhovat k nějakému soukromníkovi do stavení na takové předpotopní AirBnB. Rodiny se takhle často navštěvovaly celá léta v řadě, vznikala přátelství a pevné vazby.
Jak už bylo řečeno, velkou roli hrála doprava, takže nejfrekventovanějšími místy byla městečka u velkých měst, kam se dalo dojet autobusem nebo vlakem. Praha třeba měla Říčany, Jevany, Dobřichovice, Brno zase Bílovice nad Svitavou. A pokud jste měli bydlet daleko od nádraží, váš letní bytný si pro vás rád přijel až na nádraží.
Zní to jako idylka, že? Možná si tuhle idylku opakujete i vy celé léto. Ale pokud se paříte ve městě, koukněte do naší galerie prvorepublikových plováren a zítra někam vyražte pro pruhované plavky, ve kterých můžete obluzovat lidi na břehu.