Životní tajemství
Nataša Gollová, Lída Baarová, Věra Ferbasová, Adina Mandlová – všechny tyhle slavné krásky Oldřich Nový, král československých gentlemanů, měl. Ale asi jenom na plátně. Pokud ne, dokázal to dokonale utajit před veřejností, věrnými fanoušky i svou manželkou. Ostatně by to nebylo jediné tajemství, které si známý švihák před 40 lety odnesl do hrobu.
V roce 1936 všechny ženy v okolí Oldřicha Nového zaplakaly. Ačkoliv se to po osmi letech známosti zdálo už nemožné, Nový si tehdy přeci jen vzal svou přítelkyni, fotografku židovského původu Alici Wienerovou-Mahlerovou. Byl to Alicin otec, kdo rázně bouchl do stolu a řekl, že by si Nový měl dívku už konečně vzít. Výměnou za vdavky mu budoucí tchán slíbil štědrou finanční podporu na rozjezd Nového divadla a vlastně i pořádné kariéry.
Obřad proběhl 11. června 1936 a 18. února 1937 si manželé Noví přinesli domů uzlíček radosti, čerstvě narozenou holčičku. Problém byl ale v tom, že Alice Wienerová nebyla vůbec těhotná. Tou dívkou byla Nového dcera Jana, jejíž biologickou mámu neznal nikdo kromě herecké hvězdy. Dokonce i na rodný list nechal Nový uvést pouze svoje jméno a samotné Janě její pravý původ taktéž nikdy neprozradil.
Bylo to až v roce 2013, kdy v knize Největší tajemství Oldřicha Nového přišla spisovatelka Blanka Kovaříková jako první s vysvětlením, že se Jana Nová původně jmenovala Blažena Jakešová. Narodit se měla v Rychnově nad Kněžnou. Matka zemřela při porodu, otec už měl dvě děti, naopak postrádal dostatek prostředků se o nové dítě postarat. Tak Blažena skončila v kojeneckém ústavu, kde si ji vyhlédl nový tatínek.
Dvě ženy, jeden muž
Nový svou dceru zbožňoval a hodně ji rozmazloval. Choval se k ní velmi pozorně, což jeho manželku Alici popouzelo a na dívenku dost žárlila. Nepřidala jí ani druhá světová válka, během níž musela nosit židovskou hvězdu na viditelném místě, a tak radši nevycházela z domu. Nový s sebou tedy všude tahal malou Janu, ale odmítl se s manželkou rozvést, i když by tím sobě a dítěti zřejmě zajistil větší bezpečí. Nový tak byl deportován do pracovního tábora Osterode v Sasku. Jeho manželka měla jít do Terezína, kterému se ale nakonec vyhnula. Po válce se opět shledali. To štěstí ale neměla skoro polovina Aliciny rodiny, která v koncentrácích našla smrt. To všechno mělo za následek, že se po válce u talentované fotografky rozmohla silná schizofrenie.
Jak Jana dospívala, mezi pubertální slečnou a otcem začaly vznikat rozpory, hádali se. Janě bylo 22, když se rozhodla osamostatnit a odstěhovala se do Brna. S otcem byla v kontaktu, znovu se ale sblížili až v jeho stáří. Nový dožíval sám, jeho manželka zemřela už v roce 1967. Jana chtěla tátovi, jenž se o ni vždy dobře staral, být nablízku, a tak se za ním vrátila do Prahy.
A tady si přečtěte o podivné posedlosti Alfreda Hitchcocka blonďatými herečkami.