fb pixel
Vyhledávání

Google vystavuje fotky 17. listopadu aneb revoluce do kapsy

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Jak asi všichni víte, dnes slavíme Mezinárodní den studentstva, tedy 17. listopad 1939, kdy české studenstvo dojelo na to, že se postavilo nacistům na odpor a také 17. listopad 1989, tedy den, kdy studenti pod velením mámy Emmy Smetany nastartovali Sametovou revoluci. Není historie fascinující? A teď si ji díky Googlu můžete prohlédnout na svém telefonu.

Jan Studnička
Jan Studnička 17.11.2020, 09:31

Historie v kapse

Existuje appka, na kterou se tedy dostanete i přes prohlížeč, jmenuje se Google Arts & Culture. Je to dost cool projekt, Google na něm spolupracuje s dvěma tisíci institucemi po celém světě, s muzei, knihovnami galeriemi. V podstatě je to o tom, že si tam ve vychytaném rozhraní můžete prohlížet prastaré artefakty nebo umělecká díla. Jak ty moderní, tak starých mistrů.

Jo a nově si můžete s touhle appkou na selfíčku plácnout nějakou historickou nebo uměleckou kravinku, to je taky docela cool.

No a Google Arts & Culture oslovili Paměť národa, což je, jak jistě dobře víte, skupina novinářů a historiků, kteří dávají dohromady, dokumenty, fotky, videa a svědectví o významných historických událostech. V současnosti je to jedna z největších sbírek historického materiálu na světě. No a společně vytvořili speciální galérku právě k Mezinárodnímu dni studentstva.

Studenti vs. totalita

Na podzim 1939 už nacisté pevně svírali Prahu ve své moci. A studenti, kteří tradičně nemají nejmenší strach o svůj život nebo kariéru, se rozhodli na výročí vzniku Československa demonstrovat proti okupaci. Dav se valil Vodičkovou ulicí v Praze směrem na Karlovo náměstí, ale musel začít postupovat výš směrem na Žitnou… kde osamělá kulka zasáhla jednoho z protestujících. Jana Opletala.

Byl převezen do nemocnice, kde ale 11. listopadu poté, co ho esesáci šikanovali, bohužel zemřel. Pohřbu se o čtyři dny později účastnili tisíce studentů, což pochopitelně vyústilo v další demonstraci. Následovalo zavírání škol a 17. listopadu pak hromadné zatýkání a chladnokrevná poprava devíti dalších studentů.

O dva roky později byl pak 17. listopad vyhlášen ve Velké Británii Mezinárodním dnem studentstva, dodnes je to jediný mezinárodní den, který má české kořeny. No a v osmdesátém devátém na legálně zorganizovaný průvod Mezinárodního dne studentstva přišlo nečekaně o pár tisíc víc lidí než se čekalo.

A zbytek asi znáte.

Takže koukněte na Arts & Culture, je to vážně dojemné a je to super způsob, jak trávit 17. listopad, když se nemůžem objímat na Národce. Tak pravdu a lásku, přátelé.

Podobné články

Doporučujeme

Další články