Dobrák, který byl okraden
Skutečné jméno gentlemanského bandity bylo Charles Boles. Ten se narodil v roce 1829 v anglickém Norfolku, ale vyrůstal ve velké rodině společně s devíti sourozenci. Když mu byly dva roky, tak se jeho rodina přestěhovala do Jefferson County ve státě New York, kde jeho otec koupil pozemek. Charles však na novém místě příliš dlouho nevydržel. Jakmile dosáhl plnoletosti, vydal se spolu s bratry Davidem a Jamesem hledat štěstí. Pro někoho to ale spíš byla honba za přeludem. Všichni tři se nechali unést zlatou horečkou, ale domů se bohužel vrátili s prázdnýma rukama. Navíc bratři David a James těžce onemocněli a brzy zemřeli. Charles se v roce 1860 oženil a brzy se mu narodily čtyři děti.
O dva roky později se rozhodl vstoupit do armády, kde díky svým schopnostem dosáhl hodnosti poručíka. Po návratu domů však dlouho s rodinou nevydržel a opět ho zlákala vidina zlatého bohatství. Ani na druhý pokus však neuspěl. Jeho situaci ještě zhoršila firma Wells, Fargo and Company, která mu ukradla malý zlatý důl. Nejprve jej chtěli odkoupit, ale když odmítl, odřízli ho vychytrale od vody a donutili ho důl opustit. Tento čin v něm probudil touhu po pomstě.
Pomsta velké firmě
Přezdívku Black Bart inspirovaly příběhy The Case of Summerfield, které vycházely v novinách Sacramento Union. Hlavní postavou těchto příběhů byl bandita oblečený v černém. Podle popisu měl dlouhé černé vlasy, hustý plnovous a pronikavý pohled. Proto se ho zkoušel napodobit. Přepadával dostavníky firmy, která Charlesovi ležela v žaludku, a jeho přítomnost naháněla lidem hrůzu.
Black Bart měl však svůj osobitý styl. Na hlavě nosil pytel od mouky s otvory pro oči, přes který si nasazoval buřinku, a byl oblečený do tmavého pláště. Mluvil hlubokým hlasem, a když loupil, spoléhal se jen na svou nabitou pušku. Na prázdné vaky od ukradených peněz zanechával jako podpis písmeno „T“ a připojoval k nim krátké básně. Přestože okrádal, choval se vždy slušně a nikdy nebyl na nikoho hrubý. Zajímavostí bylo, že měl strach z koní, a tak se při útěku spoléhal výhradně na rychlost svých nohou. Z loupeže vždycky prostě utekl.
Během osmi let si Black Bart nakradl celkem osmnáct tisíc dolarů. Jeho zločinecká kariéra skončila 3. listopadu 1883. Tehdy se pokusil přepadnout kočího McConnella, ale tentokrát nebyl tak rychlý jako obvykle. McConnell společně s parťákem sledovali jeho stopy a dostihli ho na kraji lesa, kde se snažil odtáhnout těžkou ocelovou bednu. McConnell sice vystřelil, ale bohužel minul. Jeho společník však dokázal Barta zasáhnout do ruky.
Zraněný Bart nechal všechno ležet a utekl. Jeho úkryt ale odhalil detektiv přepravní společnosti, kterou Bart pravidelně okrádal. Na místě totiž zanechal kapesník s logem prádelny F.O.X.7. Detektiv James Hume pak navštívil asi stovku prádelen v San Franciscu, než narazil na tu, kde si kapesník nechal čistit samotný Black Bart. Díky tomu zjistil jeho adresu a následně ho zatkl. Black Bart byl odsouzen k šesti letům vězení, ale díky vzornému chování byl propuštěn už po čtyřech letech. Přestože si odpykal kratší trest, pobyt za mřížemi na něm zanechal negativní stopy. Jeho zdraví se zhoršilo a zdálo se, že ztratil část své někdejší energie a ducha. Po propuštění se s rodinou už nikdy nesetkal.
O jeho osudu po pobytu vězení koluje hned několik verzí. Někteří tvrdí, že využil svých dovednosti, které si osvojil ve vězení, kde se vyučil lékárníkem, a našel si práci v tomto oboru. Jiní zase věří, že se rozhodl opustit Spojené státy a emigroval do Japonska, aby začal nový život daleko od své zločinecké minulosti. Existují také spekulace, že si mohl změnit identitu a usadit se na samotě. Ať už je pravda jakákoli, Black Bart zůstal i po svém zmizení opředen záhadami a jeho příběh se stal součástí amerického folklóru.
Zdroje informací:
https://www.britannica.com/biography/Black-Bart
https://www.calaverashistory.org/black-bart
https://www.thecanadianencyclopedia.ca/en/article/bartholomew-roberts