fb pixel
Vyhledávání

Slavíme Světový den emojis! Povíme vám, jak vznikly moderní hieroglyfy a proč na veřejnosti nesahat na lilek

Zdroj: YouTube.com - World Emoji Day

Je 17. července, a to znamená, že slavíme Světový den emojis! Že jste nevěděli, že takový den existuje? Že nevíte, jaký je rozdíl mezi emoji a smajlíkem? Tak pojďte s námi do barevného a fascinujícího světa moderních hieroglyfů, jejichž významy se stále mění.

Jan Studnička
Jan Studnička Aktualizováno 17.7.2023, 11:08

Světový den emoji

Jméno Jeremy Burge jste možná nikdy neslyšeli, ale je to právě on, kterému vděčíme za Světový den emojis. Víte, Burge byl smajlíky a emojis posedlý většinu svého života. Proto taky roku 2013 založil stránku Emojipedia, která třeba v roce 2017 registrovala 27 milionů návštěv za měsíc. Úspěšný projekt. Na Emojipedii si můžete najít drtivou většinu všech používaných emojis a dostat jejich mainstreamový význam.

No, a Jeremy Burge jako populární blogger a uznávaný „emoji historik“ slavil Světový den emojis už v roce 2014 a o rok později naskočil na hypetrain média. Takže teď 17. července oslavujeme žluté hlavičky, které nám pomáhají komunikovat. Neustále vznikají nové, některé se zakazují, kolem dalších panují kontroverze...

Žlutá historie

Emotikony a smajlíky jsou pouze jedním z mnoha typů emojis. Což znamená, že pokud za sebe napíšete dvojtečku a závorku, ještě nemáte emoji. Máte emotikon. Mimochodem první záznam takhle udělaného smajlíku pochází z roku 1972 a v textu se začaly používat od osmdesátých let. Mimochodem, pokud využíváte znaky v textu k vytvoření vizuálního obrazce, jde o ASCII art. To je takové to tvoření tučňáků pomocí závorek. Nebo vytvoříte prsa, když jste sedmnáctiletý já. Nebo třicetiletý já.

Smajlík jako takový, ten klasický žlutý smajlík, je ještě starší. Ten byl vytvořen v padesátých letech designérem Harveym Rossem Ballem k tomu, aby pomohl motivovat jeho kolegy. A v osmdesátých letech byl mimochodem použit jako logo nejlepšího komiksu, který byl kdy napsán.

A v podstatě až spojení těchto dvou faktorů nám dává dohromady emoji, tedy samostatný obrazec použitelný v textu, ale nevytvořen přímo z textových znaků. První set emojis se datuje do roku 1997.

Hieroglyfy

Od té doby jsme s emoji prošli vzrušující cestou plnou sebepoznání a sémiotiky. V jednadvacátém století nám například došlo, že by bylo fajn nemít jenom bílé emojis. A nenechte se mýlit, ten defaultní žlutý smajlík má být bílá osoba. To víme proto, že už v šedesátých letech vznikaly černé smajlíky.

Takže to byla jedna z prvních velkých kontroverzí emojis a až poměrně nedávno se začaly přidávat barvy a varianty v různých odstínech kůže. Pak tady byl zákaz zbraní mezi emojis, takže na většině platforem jediná zbraň, kterou máte k dispozici, je stříkací pistole. A když jsme u stříkací pistole…

Lilek. Eggplant emoji. V drtivé většině případů symbolizuje penis. Protože se zjistilo, že mnohem víc lidí si píše o penisech než o jednom velice specifickém kusu zeleniny, kdo by to byl řekl. Dlouho se uvažovalo, že se emoji lilku taky zakáže, ale jednak by si nadržení lidé internetu našli jiný obrázek a jednak tady platí politika „ti, co to vědí, to asi vědět mají, ostatní to neruší“. Takže máme v podstatě oficiálně uznané emoji penisu.

Ale ještě než se s vámi rozloučíme, pamatujte si pár věcí. Zaprvé, základní usmívající se smajlík působí psychoticky a nikdo neví, co tím myslíte. Máte asi osm stovek konkrétnějších možností (a pak celý jeden jazyk), používejte je. A zadruhé, pokud používáte mrkacího smajla, někdo by vás měl strčit z útesu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články