fb pixel
Vyhledávání

14 dní před vznikem republiky: příchod samostatného Československa předznamenala generální stávka hladovějícího lidu

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Velká pozornost se upíná k letošnímu 28. říjnu, kdy si připomeneme 100. výročí od vzniku svrchovaného státu Čechů a Slováků. Již dva týdny předtím, tedy 14. října 1918, došlo ke dvěma zásadním událostem, které vznik samostatného Československa výrazně ovlivnily. Dnes je to přesně 100 let ode dne, kdy došlo ke generální stávce a zároveň bylo oznámeno ustanovení prozatímní československé vlády.

Václav Roman
Václav Roman 14.10.2018, 15:14

Přesně před 100 lety

Světová válka přinášela nejenom oběti na životech a zraněné, decimovala obyvatelstvo po všech stránkách. Velkým nepřítelem byl hlad. Naše území patřilo k těm částem monarchie, kde ještě nějaké potraviny byly. Mnohem tristnější byla situace ve Vídni a jejím okolí. Tehdy bylo rozhodnuto, že se stáhne obilí a potraviny z českých zemí, což ovšem ještě více vyhrotilo sociální napětí.

Už v září 1918 byla ustanovena Socialistická rada, která reprezentovala sociální demokraty a Československou socialistickou stranu. A právě tato rada se ostře postavila proti vývozu potravin. Pro dokreslení situace je nutné vědět, že velká část monarchie, včetně našeho území, byla zasažena epidemií chřipky. Nikdy zkrátka není tak zle, aby nemohlo být ještě hůř.

Socialistická rada se rozhodla zareagovat generální stávkou, o aktivním zapojení zpruzeného obyvatelstva nebylo pochyb. Bylo rozhodnuto, že stávka bude mít politický obsah, ve vzduchu se vznášela myšlenka nezávislého českého státu. Bylo rozhodnuto, že nezávislost vyhlásí řečníci na konci stávky.

V Čechách i na Moravě měla protestní akce úspěch, lidé nepracovali, skutečně se zapojili. Politicky tato akce tak úspěšná nebyla. Bylo totiž vyzrazeno, že má být vyhlášena republika a úřady se na to dobře připravily. Policie a vojsko pohlídaly Staroměstské a Václavské náměstí a pokud se někde řečnilo, pak bez proklamace o nezávislosti. Zcela jinak tomu bylo v Písku, kde měla stávka nejspíše nejdramatičtější podobu. V Písku totiž byla republika skutečně vyhlášena! O 14 dní dříve než jinde.

Vyhlášení republiky v Písku

Organizátoři stávky v tomto jihočeském městě se včas nedozvěděli, že bylo vyhlášení republiky odvoláno. A tak beze všech okolků písecký řečník, kterým byl redaktor František Hanzlíček, před pětitisícovým davem zvolal: „Právě v tomto okamžiku v Praze na Staroměstském náměstí vyhlašují československou republiku a já ve vší formě vyhlašuji Československou republiku v Písku.“ A bylo to!

Nejprve šok, pak rychle se šířící vlna euforie. Radost se rozšířila i na okolní města, republika byla vyhlášena také ve Strakonicích a Protivíně. Písecká nezávislost však neměla dlouhého trvání. Brzo se zde objevili příslušníci monarchie a republiku zase odvolali. Za dva týdny už bylo všechno jinak.

Vyhlášení vlády

Jenomže to není všechno, co se 14. října 1918 událo. Ve stejný den jako generální stávka oznámil dr. Edvard Beneš s Aloisem Rašínem v Paříži zřízení Prozatímní československé vlády v čele s Tomášem G. Masarykem. Tato vláda byla státy Dohody uznána.

Masaryk byl nejenom předsedou vlády, ale i ministrem financí. Beneš zastával funkce ministra zahraničí a vnitra, třetím členem této vlády byl Milan Rastislav Štefánik. Nezbývá než konstatovat, že 14. říjen 1918 byl pro vznik samostatného Československa velice významným dnem.

A zde si připomeňte 10 zásadních projevů čelních představitelů naší země.

Podobné články

Doporučujeme

Další články