fb pixel
Vyhledávání

Podlehli mu Karel Gott i Jackie Kennedy. Non-Hodgkinův lymfom je častější, než se zdá

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Karel Gott opustil svět živých 1. října 2019, po pěti letech boje s rakovinou mízních (lymfatických) uzlin. Non-Hodgkinův lymfom, tak přesně se choroba neporazitelného Zlatého slavíka jmenovala. Gott není jedinou celebritou, která tímto typem rakoviny trpěla. Někteří slavní ji porazili, jiní tolik štěstí neměli...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková Aktualizováno 24.10.2023, 12:32

Gottův kat

Karel Gott strávil v showbyznysu víc než půl století a za tu dobu se stal naprostou a nedostižnou ikonou československé pop music. Bohužel, i božský Kája nakonec stanul tváří v tvář nepříteli, se kterým se utkal sice hrdě a se ctí, ale porazit jej nedokázal. Tím nepřítelem bylo zhoubné nádorové onemocnění, tzv. Non-Hodgkinův lymfom. Gottovi byl diagnostikován v říjnu 2015.

Zpěvák tehdy ihned nastoupil léčbu a už v březnu 2016 bulvární média nadšeně hlásala, že hudební idol rakovinu porazil. V roce 2018 se ale nemoc znovu ozvala. U Karla Gotta se objevila porucha krvetvorby a v polovině září 2019 lékaři přišli se smutnou zprávou – zpěvákovy problémy přerostly v akutní leukémii. Gottovi, který se s nemocí rval do posledního dechu, byla nabídnuta experimentální léčba. Do té se mu ale příliš nechtělo, jak ukázal nedávno zveřejněný dokument Olgy Malířové Špátové Karel. Nakonec ale i věčný elegán seznal, že mu dochází síly. Zrušil všechna plánovaná vystoupení a 1. října 2019, krátce před půlnocí, zemřel ve spánku v proslulé vile na Bertramce, obklopen manželkou Ivanou a svými dcerami. Bylo mu 80 let.

Gott tak mohl odejít na onen svět s pocitem, že má za sebou naplněný život, jenž stojí za vzpomínání pozůstalých. Svědčí o tom ostatně i fakt, že byl zpěvákovi vypraven pohřeb se státními poctami, a že veřejného rozloučení s ním, které se konalo na Žofíně, se zúčastnily stovky a stovky fanoušků. Někteří z nich čekali i několikahodinovou frontu v zimě a vlhku, jen aby svému idolu vzdali poslední hold.

Rakovina ale přichází znenadání a někdy zasáhne i výrazně mladší jedince. Australský herec Andy Whitfield, známý především ze seriálu Spartakus, zjistil těsně před natáčením druhé řady v roce 2010, že má maligní lymfom Non-Hodgkinova typu. Kvůli tomu se natáčení odložilo a Whitfield, ženatý a se dvěma dětmi, okamžitě odjel na Nový Zéland, kde podstoupil intenzivní a náročnou léčbu. Po pár měsících nemoc ustoupila a herec se vrátil k rodině a práci, bohužel – krátce poté o sobě rakovina dala znovu znát. Tentokrát herec podlehl. Bylo mu 39 let. Stejnou nemocí trpěl třeba i herec Gene Wilder či někdejší první dáma USA Jackie Kennedy Onassis. Na výčet dalších celebrit s rakovinou mízních žláz se podívejte do následující galerie:

Ony lymfomy, o nichž je celou dobu řeč, jsou obecným označením pro nádorové onemocnění lymfatického systému. Kromě Non-Hodgkinova lymfomu, který je bohužel velmi častý, mezi ně patří ještě Hodgkinův lymfom a dále chronická lymfocytární leukémie. U Non-Hodgkinova lymfomu se věk pacientů pohybuje nejčastěji mezi 60 a 70 lety, u Hodgkinova je ta hranice výrazně níže, kolem 20 až 30 let. Ačkoliv povědomí o nemoci je podle výzkumů mizivé, jedná se o velmi nebezpečné onemocnění, které má dokonce svůj mezinárodní den. Světový den lymfomu připadá na 15. září.

Non-Hodgkinův lymfom se u pacientů projevuje velmi různě. Primární volbou při léčbě je, podobně jako u jiných typů rakoviny, chemoterapie. Pomoci může i transplantace kostní dřeně, která u některých pacientů nemoc zcela vyléčila, nebo cílená biologická léčba. Pozitivní je, že právě Hodgkinův lymfom byl prvním nádorovým onemocněním v dějinách medicíny, které se podařilo vyléčit chemoterapií, a to i v pokročilém stádiu. Právě díky radioterapii a transplantaci kostní dřeně se vyléčil třeba zakladatel Microsoftu Paul Allen, který však několik desítek let po „zaplašení“ rakoviny onemocněl Non-Hodgkinovým lymfomem, na jehož recidivu nakonec zemřel. Nemoc je nazvána podle svého objevitele, britského patologa Thomase Hodgkina.

Podobné články

Doporučujeme

Další články