První poselství
Úplně první poselství prezidenta Masaryka nebylo vpravdě ani tak moc vánoční. Velice originálně se jmenuje První poselství a je to spíš zpráva ve stylu: „Tak jsem dorazil, tady jsou legie, tady demokracie a už bude všechno dobré.“ To, že tenhle proslov musel proběhnout právě 22. prosince je spíš shoda okolností. Masaryk se totiž dostal do Prahy po válce až jednadvacátého prosince a ten den měl spoustu práce. Musel vybalit, pozdravit ženu… jo a taky stát se oficiálně prezidentem osvoboditelem.
První poselství prezidenta T. G. Masaryka můžete najít na netu v plném znění a jako většina toho, co kdy Masaryk napsal, je to vážně příjemné čtení. Vykukují všechny jeho prodemokratické a promírové postoje, které si celý život pěstoval a které s ním kupodivu přežily i tu příšernou řež první světové války. Ostatně, k té se tam vyjadřuje hodně. „Militarismus prohrál, zvítězila svoboda a demokracie,“ to je hlavní zprávou Masarykova poselství. Ale dotkl se i spousty dalších svých oblíbených témat. Feminismu, spolupráce se západním světem a mravních hodnot. No a samozřejmě legií.
„Jsem jist, že bude celý národ milovat ty naše hochy, jako je miluji já. Byl jsem sám antimilitarista a neměl jsem rád rakouského vojska; ale toto naše vojsko neorganisovali jsme z militaristických choutek, nýbrž pro vybojování a udržení svobody a demokracie. A pro tuto obranu musíme míti naše vojsko; bude vážným úkolem těch, komu formování jeho bude svěřeno, vybudovat armádu republikánskou a demokratickou. A demokracie ve vojsku, jako vůbec, nezjedná se pouze odstraněním rakušanství, nýbrž přerodem ducha. Skončil jsem. Šťastné a veselé svátky!“ .
Mic drop.
Masarykův projev poprvé!
S projevem na kameru začal stařičký prezident až ve třicátých letech, ale začal ve velkém stylu. Už řadu let totiž spolupracoval na tvorbě dokumentů, reportáží z Lán a podobně s americkou společností Fox Film Corporation. Ano, s tou, která se později spojila s Twentieth Century Pictures a vytvořila nesmrtelné studio. Právě Fox Film tak točil Masarykovo vánoční poselství.
To se promítalo před filmem v kinech během svátků. A to nejenom v České republice, ale i ve většině západní Evropy a ve Spojených státech. Masaryk ho natočil v češtině, angličtině, němčině a francouzštině. Mluví o mezinárodní politice a o tom, že na světě neexistuje problém, který by rozumní státníci neuměli vyřešit mírně. A jak na začátku, tak na konci je ten tradiční křesťanský masarykovský dotek. Sláva na výsostech Bohu a na zemi pokoj lidem dobré vůle.